Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İLAÇLAR
  4. »
  5. Atarax öldürdü haberlerinin detayları

Atarax öldürdü haberlerinin detayları

admin admin -
3 0

Zaman zaman internet basınında Atarax öldürdü ve benzeri haberlerin detayları hakkında bilgi vermek istedim.

Sosyal medya ve internet üzerinden yayın yapan haber sitelerinde çok yoğun bir haber akışı olmakta ve habere daha fazla ziyaret çekebilmek için yanıltıcı veya abartılı ifadeler kullanılabilmektedir.

Atarax ruhsal sıkıntı, kaygı ve huzursuzluk şikayetleri için kullanılan bir ilaç olup beyaz reçeteli olması nedeniyle eczaneden reçete aranmadan da satılan bir ilaçtır.

Atarax ilacının doktora danışmadan gelişigüzel kullanılması bazı zararlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu makalede Atarax ilacı ile alakalı “Atarax öldürdü” haberlerinin iç yüzünü anlatacağım.

Atarax öldürdü haberleri gerçek mi?

Bu konuda sadece tek bir haber yok, yıllara yayılmış bir şekilde bir çok haber bulunmaktadır. Bu haberlerden bazıları gerçek dışı olduğu ve markanın itibarını zedelediği gerekçesiyle yayından kaldırılmış, az bir kısmı ise hala yayınlanmaktadır.

İşin gerçeği Atarax öldürdü haberlerinin tamamında abartılı ve yanıltıcı bilgiler kullanılmıştır. Maalesef bazı internet siteleri sırf daha fazla ziyaretçi ve tıklanma alabilmek için sorumsuzca yayın yapmaktadır. Atarax öldürdü haberleri internet ortamında genellikle kısa süreliğine yayınlanmakta ve bir iki gün yayında kaldıktan sonra yayından kaldırılmaktadır.

Atarax öldürdü haberi sayesinde ziyaretçilerin ilgisi çekilmiş olmaktadır. Gündem değişince başka bir palavra veya çarpıtma haber yayınlanmakta, bir süre sonra o haber de kaldırılmaktadır.

Ateş olmayınca duman çıkmaz derler. Her ne kadar Atarax öldürdü haberleri çarpıtma ise de bu haberlerin yapılmasına sebep olan bazı olaylar mevcuttur.

Atarax nedeniyle bebek ölümleri oldu mu?

Bebeği sakinleşmeyince, huzursuzluğu kesilmeyince eczaneden Atarax gibi sakinleştirici ilaçlar alıp sakinleşsin diye bebeğine veren acemi ve bilinçsiz anneler mevcuttur.

Atarax belli bir yaş üzerine kullanılan bir ilaçtır. Bebeğe Atarax verilirse bebek çok uzun süre uyur, hatta komaya girme riski doğar. Bu tür bir deneyim yaşayıp bebeğini acile götürenler ve ölümden zor kurtaran aileler vardır.

İlaç ismi Atarax veya başka olabilir, sakinleştirici ilaçlar doktor bilgisi olmadan bebeklere verilirse ölüm riskine yol açabilir. Bu durumda sorun ilaçta değil onu bilinçsiz, bilgisiz kullanan kişidedir.

Ülkemizde Atarax’tan öldüğü bilinen bir bebek yok ama Atarax veya benzeri sakinleştirici nedeniyle çok uzun süreli uyuyan ve hastaneye götürülen bebekler vardır.

Atarax sebebiyle kalp krizinden ölenler var mı?

Şüpheli ölümü nedeniyle otopsi yapılan bazı hastaların daha önceden Atarax veya benzeri sakinleştirici, kaygı giderici ilaç kullandığı tespit edilmiştir. Senede bu şekilde birkaç vaka olmaktadır.

Bu tip şeyleri Atarax öldürdü şeklinde haberleştiren kişiler maalesef gerçekleri çarpıtmaktadır. Çünkü bir kişinin midesinden Atarax’ın etken maddesi olan hidroksizin dihidroklorür çıkması, o kişinin Atarax kullandı diye öldüğü manasına gelmez.

Nihai adli tıp raporlarında bu durum daha net anlaşılır ama daha nihai rapor çıkmadan bu tür durumları haberleştirenler vardır.

Atarax, ileri derecede kalp ritim bozukluğu olanlar için tehlikeli olabilecek bir ilaçtır. Eğer hastanın bu tür bir sorunu var ise kalp ilacı kullanıyorsa doktora sormadan Atarax kullanması ölümcül olabilmektedir.

Örneğin kalp hastası olan bir kişi, gergin geçeceği belli olan bir günde (örneğin hasımları ile kavga edecek veya önemli bir mesele konuşacak) kaygıları azalsın diye doktora danışmadan Atarax kullandı ise yaşanan kavgada kalp krizi riski yükselmektedir.

Bu kişinin Atarax kullanmadan önce doktora danışması gerekirdi. Muhtemelen doktor Atarax yerine Direral reçete edecekti. Dideral hem heyecan gideren hem de kalp krizi riskini azaltan bir ilaçtır.

İnsanlar, sakinleştirici ilaçları aynı kefeye koyuyorlar ama ilaçlar arasındaki farklar ölüm ve hayatı belirlemektedir.

Atarax’ın kullanma talimatında;

Atarax’ın etken maddesine veya yardımcı maddelerden birine alerjiniz varsa,

EKG’nizde “QT aralığı uzaması” adı verilen bir kalp ritmi problemi görülürse,

Kardiyovasküler bir hastalığınız varsa veya geçmişte olmuşsa yada kalp ritminiz çok düşükse,

Vücudunuzdaki tuz seviyeleri düşükse,

Kalp ritim problemleri için ya da kalp ritmini etkileyebilecek belirli ilaçlar alıyorsanız,

Ailenizde kalp problemleri nedeniyle ani ölüm öyküsü varsa,

Porfiri hastasıysanız,

Hamile iseniz veya emziriyorsanız,

Atarax’ı kullanmayınız denilmektedir.

atarax öldürdü

Uçak kazası haberi

2002 yılında düşen bir uçağın pilotunun Atarax kullandığı tespit edilmiştir. Bu nedenle Atarax ve Laroxl gibi ilaçları kullanan kişilerin pilot olarak kullanılması eleştiri konusu olmuştur.

Esasen burada eleştirilen ilaç değildir. İlaç kullanmak zorunda kalacak derecede psikolojisi bozuk birine uçağın emanet edilmesidir. Ayrıca sakinleştirici ilaç kullanımı pilotun sürüş kabiliyetini etkilemektedir.

Bilindiği üzere daha sonraki yıllarda Avrupa’da bir pilot psikolojik sorunları nedeniyle bilerek uçağa kaza yaptırmıştı.

Bu tür haberleri Atarax öldürdü şeklinde vermek doğru değildir. Zaten çarpıcı ve maksatlı haberler kısa sürede yayından kaldırılmıştır.

 

Uyku ilaçları öldürüyor haberlerinin perde arkası

Özellikle ABD olmak üzere gelişmiş ülkeler yaygın kullanılan ilaçların toplumdaki etkilerini tespit etmek için araştırmalar yaparlar ve bu araştırmaların yansımaları zaman zaman haberlere de konu olur.

ABD ve Avrupa basınında zaman zaman uyku ilaçlarının ve sakinleştirici ilaçlarının öldürdüğü, haberleri çıkmaktadır.

Dozunda kullanılırsa ve hasta risk grubunda değilse sakinleştirici veya uyku ilacından ölme olasılığı yok gibidir. Uyku ilacından veya sakinleştirici ilaç nedeniyle ölenler bulunmakla birlikte bu tür ölümlerin sebepleri;

Kişinin bilerek intihar etmek için yüksek doz uyku ilacı veya sakinleştirici alması,

Uyku ilacı veya sakinleştiricinin alkol, uyuşturucu gibi maddelerle birlikte kullanılması

Sakinleştirici ilaçların, başka sakinleştirici ilaçlarla kombine kullanılması, dozuna dikkat edilmeden kullanılmasıdır.

Burada sakinleştirici ilaç kullananların genel ruh yapılarına da dikkat çekmek gerekmektedir. Sakinleştirici ilaç kullananlar, uyumak için uyku ilacı kullananların psikolojileri bozuk olduğu için zaman zaman kendi sağlıklarını düşünmeden hareket ettikleri bazen bilerek kendi canlarına kast ettikleri bilinmektedir.

Atarax fazla doz alınırsa ne olur ?

Eğer kullanılması gerekenden fazla Atarax kullanıldıysa kalp ritmi bozulabilir ve taşikardi riski oluşur. Ayrıca hastada mide bulantısı, kusma, ateş, uyuklama, titreme, tansiyon düşmesi, nabız düşmesi şikayetleri görülebilir.

Eğer hasta epey yüksek doz Atarax kullandı ise komaya girebilir.

Bir önceki yazımız olan MR için sakinleştirici ilaç isimleri başlıklı makalemizde Emara girmeye korkuyorum, MR a girmeden önce sakinleştirici ve MR için sakinleştirici ilaç hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.