ANKSİYETE

Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir?

Anksiyete nedir?

Anksiyete, somatik (fiziksel) gerginlikler oluşturan, tedirginlik ve korku halidir. İnsana sübjektif bir huzursuzluk hissi veren, beyinde başlayıp, kalp atışlarına ve kas gerginliklerine yol açan, olası bir tehlikeden kaçınmak ve tetikte olmak adına beynin hiperaktifleşme durumuna denir.

Anksiyete Nedir?
anksiyete

Öğrencilik yıllarında tam olarak hazırlanmadığınız bir sınav sabahı ya da yeni tanıştığınız biriyle randevulaştığınız o ilk buluşma veya önemli bir iş görüşmesi, tüm bu olaylar silsilesinde meydana gelen kaygı ve endişe halleri son derece normaldir. Ancak bu kaygı halleri hayatın her alanında süreklilik gösterme durumunda, kişiyi derin bir sıkıntıya sürüklüyor ve hareketlerini kontrol etmede zorluk çıkarıyorsa bir sorun var demektir. Anksiyete bozukluğu ise bu sorunların varlığında meydana gelen kaygıları en aza indirmek adına sergilenen davranış bozukluklarıdır.  

 

Anksiyete bozuklukları kendi içinde birçok kategoriye ayrılır:

  1. Yaygın anksiyete Bozukluğu
  2. Panik bozukluk ve agorafobi
  3. Sosyal anksiyete ve diğer fobiler
  4. Obsesif-kompulsif bozukluk
  5. Posttravmatik stres bozukluğu

(Yukarıdaki bağlantılara tıklayarak, anksiyete nedir sorusunun cevabını daha detaylı öğrenebilir ve alt kategorileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz)

admin

2 thoughts on “Anksiyete Nedir?

  1. Anksiyete nedir sorusuna ilk kez düzgün bir cevap buldum sayenizde. Anksiyete tedavisi gören bir yakınım var. Şekerli yiyecekler tüketmemeleri konusunda bilgim yoktu. Teşekkür ederim paylaşımınız için.

  2. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişileri televizyonda bir belgesel kanalında izliyorum bazen. Hakikaten zor durumları. Bütün hayat öyle nasıl geçer? Sanırım Türkiye’de de oldukça fazla OKB ve anksiyete bozukluğu olan kişi var. Bazen onları da gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir