ANKSİYETE

Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Panik atak ile baş başa kalan kişiler bu durumun ne kadar zorlu bir süreç olduğunu bileceklerdir. Bu yazımızda uzmanlar tarafından tavsiye edilen 8 farklı panik atak tedavisi paylaşıyoruz.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen 8 farklı panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi için kendinizle interaktif iletişim kurun

Çevrenize bakın ve gördüğünüz 3 farklı nesnenin ismini söyleyin. Bu adımın ardından duyduğunuz üç sesi tekrarlayın. Son olarak ise bedeninizin üç farklı bölümünü yani parmaklarınızı, kolunuzu ve bileklerinizi oynatın. Bu, sizi içerisinde bulunduğunuzun kaygılı düşüncelerden arındırarak sakinleşmenizi sağlayacaktır.

Panik atak anında ayağa kalkın ve dik pozisyonda durun

Panik atak anında insanlar bilinçaltından gelen bir mesajla öne eğilerek göğüs kafesini koruyan bir pozisyon sergiler. Bu davranış bilinçaltımızın bize bir mesajıdır ve tamamen istem dışı gerçekleşmektedir. Bundan kurtulmak için ayağı kalmalı ve vücudunuzu dik bir pozisyonda tutmalısınız. Aynı zamanda bunu uygularken kendinize her şeyin iyi olduğunu söylemeli ve sakinleşmenizi sağlamalısınız.

Panik Atak Tedavisi
panik atak tedavisi

Bu duruma bir son vermek için gelecek zamanı değil şimdiyi düşünün

Panik atak, geleceğe dayalı kaygılarınızdan oluşan bir psikolojik rahatsızlık durumudur. Bu nedenle daha sonra olacakları düşünmek yerine şu anı değerlendirmek size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bunun için kendinize çeşitli sorularını sorabilir, kaygılanmanızı gerektirecek bir durumun olmadığını fark ederek rahatlayabilirsiniz.

Panik atak anında derin nefes almaya dikkat edin

Derin nefes alıp vermek bir solunumdan daha fazlası olacak ve sakinleşmenizi sağlayacaktır. Üstelik panik atak durumunda belirli sayıda ya da aralıkta nefes alıp vermenize de gerek yoktur. Nefeslerinizin eşit ve derinden olması sakinleşmeniz için yeterli.

Panik Atak Tedavisi
panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi hakkında bilgi sahibi olun

Hastalığınız hakkında bilgi sahibi olmanız onunla nasıl mücadele etmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Panik atak, kendinizi adeta ölümcül bir kalp krizi geçiriyormuş gibi hissetmenize neden olabilir. Bu durumda eğer hastalığınız hakkında bilgi sahibi değilseniz panik yapabilir ve telaşa kapılabilirsiniz. Ancak panik atak ölümcül olmamakla birlikte geçici bir durumdur. Bu nedenle panik atak durumu sizi öldürmeyecek tam aksine güçlendirecektir.

Düşüncelerinizi yeniden şekillendirin

Panik atak hastalığına sahip kişiler genellikle en kötü senaryoyu düşündükleri için sürekli kaygılı bir ruh haline sahip olurlar. Bu durumdan kurtulmak için kendinize güvenmeli ve bazı şeyleri başarabileceğinize inanmalısınız. Buna en iyi örnek bir sunum dosyası hazırlarken stres oluyorsanız bunu başarabileceğinize inanmalı ve özgüveninizi yüksek tutmanızdır. Panik atağınızı bastırmanın şifresi de budur!

Başka şeylerle meşgul olun

Panik atak ile karşı karşıya kalmamak için kendinizi mümkün olduğunca başka şeylerle meşgul edin. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız birkaç dakikalık yürüyüşe çıkabilir ve temiz hava alabilirsiniz. Kaygı dolu düşüncelerden kurtulmak zihninizin kontrolünü ele almanızı ve son derece rahatlamanızı sağlayacaktır.

Duygularınızı yakın arkadaşlarınızla paylaşın

Panik atak halinden kurtulmak için stresli düşüncelerinizi yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle paylaşın. Durumunuzu sesli olarak bir başkasına aktarmak size hem yeni bir bakış açısı katacak hem de rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak nedir? başlıklı makalemizde agorafobi, agorafobi belirtileri ve agorafobi modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

4 thoughts on “Panik Atak Tedavisi

  1. Bazen bir konuda çok heyecanlanıyorum bu panik atağı tetiklermi acaba bilmiyorum. Emeğine saglik çok güzel bir makale olmuş

  2. Panik atak teşhisim vs yok ama bazen aşırı heyecanlanıyorum bu bir panik atak belirtisi midir ya da tetikleyici bir etken midir acaba?

  3. Panik atak başlangıcı var bende. Bazen aşırı stres yapıyorum ellerim ayaklarım titriyor. Nasıl çözebilirim

  4. Panik atak geçmişi olan oğlumun ilginç bir tedavi yöntemi bulduk .Bu ataklar ilk başladığında yaşlı ve sevdiğimiz bir aile dostumuz şöyle bir müdahalede bulundu.İki dakika gibi bir süre avucunu ovaladı ve rahatlamasını sağladı.O gün bu gündür atak geldiğinde bizim sakinleştirme çabamız yetersiz kaldığında bu aile dostumuz amcaya gideriz ve avucunun içini ovalar avalamaz kendine gelir.ölüyorum diye kıvranan çocuk amcamızın yanında hiçbirşey ol amış gibi hayatına devam eder. Bende düşünüyorum bu amcaya ulaşamassak ne yapacağız kara kara düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir