Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İLAÇLAR
 4. »
 5. 10 yıldır Lustral kullanıyorum

10 yıldır Lustral kullanıyorum

admin admin -
12 0
10 yıldır Lustral kullanıyorum

Ben 10 yıldır Lustral kullanıyorum. Şimdilerde bundan daha iyileri var diyorlar ama ben ilk göz ağrımdan vazgeçme niyetinde değilim. 1991 yılında Pfizer tarafından piyasaya çıktığı zaman piyasayı tabiri caizse sallamış ve mucize olarak tanıtılmaya başlamıştı.

10 yıldır Lustral kullanıyorum

Lustral mucizesi nedir ?

Antidepresanların ilk örnekleri o kadar ağırdı ki dertlerinizi unutmak için hayatınızı da unutmak zorunda kalıyordunuz. Sırf kaygı yaşamamak için gün boyu sersem ve uyuklayarak dolaşıyordunuz.

Lustral ise sadece mutluluk hormonu olan serotonini yükseltmek suretiyle eski nesil antidepresanlara göre daha az yan etki yaparak sıkıntınızı azaltmaktadır. Orijinal ve sağlam bir formülü vardır.

Lustral’den sonda onca antidepresan çıktı hala Lustral çok satanlar arasındadır.

Benim Lustral ile tanışmam ilacın piyasaya çıkmasından epey sonra oldu ama bende de mucize etkisi yarattı. Şöyle ki;

Kocam bir gün bana “kavga çıkartmak için bahane arıyorsun, sürekli mutsuzsun, hiçbir şeyden tatmin olmuyorsun, seni asla mutlu edemiyorum, ufak şeylere kafayı takıyorsun, hayata karşı hiç isteğin yok, 25 yaşındasın ama ölü gibisin…” diye dert yandı.

Konuşmalarında oldukça samimi ve haklıydı. Hakikaten de anlattığı gibiydim. Hayatımın baharında olmam gereken yaşta mevsimleri fark edemez düzeyde depresyona girmiştim. Haz mekanizmalarım tıkanmış, cinselliği dahi istemez olmuştum.

Kocamın tespitleri son derece doğru olmasına rağmen benim neden bu durumda olduğuma dair en ufak bir fikri dahi yoktu.

Acaba neden ben bu haldeydim ?

Aslında benim hikayem Lustral kullanan veya kullanmayan bir çok depresyon hastasının hikayesine benzemektedir. Sadece senaryolar farklıdır, hikayelerin ana fikirleri çok benzeşir.

Lustral’e başlamadan önce derin bir depresyondaydım ve kocam içinde bulunduğum durumun sadece tatminsizlik veya hiçbir şeyden mutlu olamama kısmını anlayabiliyordu.

Asıl neden ise zirvedeyken yere çakılmış olmam, düştüğüm yerden kalkamamış olmam ve gelecek namına hiçbir beklentilerimin olmamasıydı.

Kocam ile 2-3 senelik sevgililik döneminden sonra evlenmiştik ve çok mutluyduk. Evlenmeden önce ve sonrasında hayatımın odak noktasında o vardı. Onu çok seviyordum ve hala da seviyorum.

Hayatımı tamamen kocama adamıştım. Ailemi, arkadaşlarımı geri plana atmıştım. Lise mezunu olduğum için bir mesleğim de yoktu.

Çocuk yapmaya karar verene kadar gayet mutluyduk. Çocuğumuz olmadı, çünkü ben de çocuğun olmamasına sebebiyet veren bir hastalık varmış. Ben kısırmışım.

Kocam buna üzüldü ama beni sevmeye devam etti. Ben ise yıkılmıştım. Kendimi salınca kilo aldım. Derken kocamın bana olan sevgisi günden güne azaldı. Çünkü içime kapanmıştım. Elbette çocuğumuzun olmayacağı gerçeği de var.

Biz çocuk yapmayı çok istiyorduk. Kocam maddi manada isteklerimi yapar, durumu iyi fakat eskisi kadar benimle ilgili değil. İlgilendiği zamanlarda dahi sadece ilgilenirmiş gibi yapıyor. Başarılı bir kariyeri ve geniş bir arkadaş çevresi var.

Ben ise hayatımı kocama adadığım için anne-babamı çoktan harcamış, arkadaşlarımdan uzaklaşmıştım. Bu dünyada sevdiğim tek kişi kocam. O da beni eskisi kadar sevmiyor. Hatta benimle evlendiği için pişmanlık duyuyor da olabilir.

Sevgililik dönemindeki aşkımız büyük olduğu için beni boşamak istemiyor ama belki de boşasa daha iyiydi. En azından o mutlu olurdu.

Ben bu çıkmazların içinde iken kocamın ısrarı ile psikiyatriste gittim ve Lustral kullanmaya başladım. Lustral beni çok değiştirdi.

Lustral hayatımı değiştirdi

Lustral hayatımı değiştirdi ama hem iyi yönde hem de kötü yönde. Lustral’e başlamadan önce aşırı kaygılı ve mutsuz bir halim vardı. Lustral düşünce sistemimdeki kara bulutları kaldırdı. İlacı kullanınca kendime daha az acımaya başladım.

Günlük aktiviteler yapmaya başladım. Örneğin kısa süreli işlerde çalıştım, kurslara gittim. Kocam bana “sen eskisi gibi değilsin, düzeldin, iyileştin” dedi. Dışarıdan bakıldığında normal bir insan gibiydim. Gülümseme yüzüme tekrardan gelmişti.

Ama siz bir de içimi sorun. Lustral karamsarlığı azaltıyor. Bu sayede mutsuz ve yavan da olsa hayatını yaşayabiliyorsun. Hiç şüphesiz ki depresyonda olmaktan iyidir.

Ama gerçekler değişmiyor. Lustral kullanınca eski mutlu hayatıma dönmedim, hayatımı değiştirdiği doğrudur ama daha mutluyum diyemem. Biraz olsun hayaller kurabiliyorum. Bir takım uğraşlar beni mutlu ediyor ama Lustral de bir aldatmaca sanki.

Lustral kullanınca insanlar senin depresyonda olduğunu anlamıyor. Hatta bazen kendin bile depresyonda değilim diye düşünüyorsun. Ama gerçek şu ki Lustral sadece depresyon canavarına örtülmüş bir örtü ve altında canavarın gizli olduğunu biliyorsun.

Lustral hayatıma yeni bir evre getirdiği için ona minnettarım. Çünkü depresyon batağına saplanıp kalmıştım. Fakat Lustral’in sağladığı şeyler sınırlı ve ilacı bırakınca eskiye dönüyorsun. Asla depresyonu tamamen üzerimden atamadım bu sebeple 10 yıldır Lustral kullanıyorum.

Lustral beni mahvetti

10 yıldır Lustral kullanıyorum, ilacın olumlu etkilerini yaşıyorum ama yine de diyorum ki “Lustral beni mahvetti” Çünkü Lustral olmadan hayatımı yaşayamıyorum. İlacı 1-2 gün unutsam yoksunluk şikayetleri ve kaygılardan kurtulamıyorum.

Kaç kere Lustral’den kurtulmayı denedim olmadı. Ben Lustral olmadan hayatıma devam edemiyorum. Bu sebeple Lustral beni mahvetti diyorum. Keşke Lustral’siz de yoluma devam edebilseydim.

Lustral’in bana verdiği en büyük zarar kilo aldırması. İlk aylarda diyet yaparak kilo almamayı başardım ama 1 yıldan itibaren kilo aldırıcı etkisi galip geldi ve ayda 300 gram, 500 gram derken 10 yılın sonunda epey kilo aldım. Bu da özgüvenimi kaybettirdi.

Lustral’i bırakma ihtimalim yok gibi. Bu sebeple sürekli kilo alacağım. Bu ilaç diğer antidepresanlar kadar kilo aldırmaz demişlerdi ama 10 sene kullanırsan kaçınılmaz olarak şişmanlıyorsun.

Lustral alışkanlık yapar mı ?

Lustral alışkanlık yapar mı veya bağımlılık yapar mı diye ben de sordum, yapmaz dediler. Peki o zaman ben niye bırakamıyorum bu ilacı ?

Bir gün mahalledeki parkta bulunan bankta tek başıma oturuyordum. Yanıma bir abla geldi ve dertleştik. Bir ara Lustral bağımlılık yapmaz diyorlar ama bırakamıyorum” dedim.

O da “Ben de yıllardır şeker ilacı kullanıyorum. Alışkanlıktan değil, düzenli kullanmam gerektiğinden” dedi.

Lustral alışkanlık yapmıyor ama eğer ihtiyacın var ise yıllarca kullanmak zorundasın. Bu nedenle Lustral bağımlılık yapmaz sözünü bir de bu açıdan ele almak lazım.

Benim gibi yıllarca Lustral kullanan insan var.

Lustral reçeteli mi ?

10 yıldır Lustral kullanıyorum ve ilacı eczaneden alırken sanki bakkaldan kola alır gibi reçetesiz ve parasını vererek alabiliyorum. Bir süredir doktora gitmeyi bıraktım. İlaç dozumu da biliyorum. Bitince eczaneye gidip alıyorum.

Lustral ilk 15 gün

10 yıldır Lustral kullanıyorum ama ilacı kullanmaya başladığım ilk 15 günü unutamıyorum. Kocam serzenişerde bulunurken haklıydı. Artık kendime gelmeliydim. Bunun için gerekirse ilaç da kullanmalıydım. Bunlar okey. İlaca başladım.

İlk günler Lustral içilecek, dertler bitecek heyecanları vardı. İlacın etki etmeye başlayacağı zamanı iple çekiyorum. Doktor “önce hafif doz başlayacağız, yeterli etkiyi görene kadar dozu artıracağız” demişti.

İlk başta günde 50 mg ile başladım. Sabah 25 mg, akşam 25 mg içiyordum. Aç veya tok farketmiyor. İlk iki gün belirgin bir etkisi olmadı. Zaten doktor “hemen etkisini göstermez, sabredeceksin” demişti. Ama ben yine de faydası olur ümidine kapılmıştım.

3. günde sanki paralel evrene bir kapı açıldı ve düşünce sistemim değişti. Aslında eskisi ile çok fark yoktu ama yine de farkı hissetmiştim. “Umursamaz” bir kafa yapısına giriş yapmıştım. Çocuğum olmuyor, kocam benimle ilgilenmiyor diye dünya başıma yıkılmıştı da ben altında kalmıştım  ya, işte bu hissi yaşamıyordum.

Meğer bunlar hiç de önemli değilmiş. Kendimi iyi hissettim o gün. 3 günde düzeleceğimi ben de ummamıştım. Ama zaten de düzelemedim. Çünkü 10 yıldır Lustral kullanıyorum.

3. günkü olumlu etkiyi 4. Gün göremedim. 4. Gün herşey eskisi gibi olmuştu. Üstelik aslında umursamazlıktan ziyade halkımızın “mallaşma” dediği uyaranlara geç yanıt verme, sermelik gibi bir şey yaşamakta olduğumu idrak ettim.

3. günkü olumlu duygularım bohemleşme değil mallaşmaymış, bunu anladım. 5 ve 6. Günlre de öyleydi ama 7. Günü kıpır kıpırdım. Sanki genç kızlığımdaki gibi yerimde duramıyordum. O gün kocamla pikniğe gittik ve ben sanki yerinde duramayan haylaz çocuklar gibiydim.

Kocam çok neşeliydi “iyileşmişsin” diyordu. Halbuki bunlar ilacın yan etkileriymiş. Vücutta serotonin birikmesi olunca yerinde duramaz oluyormuşsun.

8. gün kıpırtı kalmadı ama neşem de azaldı. Bir günlük bir mutluluk yaşamıştım. 8 ve 12. günler arasında kafamı toparlamaya başladığımı hissettim. Lustral’in olumlu etkilerini hissetmeye başlamıştım.

14. günde kafam daha iyiydi üstelik ilacın yan etkileri de azalmıştı. Fakat ilacın bazı yan etkileri var ki onları hep hissediyorsun, geçmiyorlar. Bunları makalenin sonraki bölümlerinde yazdım.

Lustral Special ve lustral arasındaki fark

Lustral ilacını kullanmaya başladıktan bir süre sonra kullandıktan sonra etkisini daha az hissetmeye başladım. Çünkü vücut ilaca alıştıkça dozun etkisi de azalıyormuş. Mecburen doktorum 2 kere doz yükseltti ve birkaç yıl içinde en yüksek doza ulaştım.

Bu da yetmeyince Lustral Special reçete etti. Lustral Special ve Lustralaynı etken maddeye sahip. Aralarındaki tek fark Lustral Special’in daha yüksek doz olması. Ben Lustral’den Lustral Special’e yaklaşık 3,5 yılda geçtim.

Uzun süre Lustral kullananlar bir süre sonra Lustral Special’e geçmek zorunda kalıyorlar. Öte yandan Lustral kullandıktan sonra iyileşen ve ilacı bırakanlar da var. Yani ilacı bırakmak mümkün,

Lustral kullanıp iyileşenler

Mahalle bakkalının karısı vardı. Yaklaşık 2 sene kullandı. Ona “sen de benim gibi ömür boyu Lustral kullanacaksın” diye takılıyordum. Fakat o iyileşti. İyileşince Lustral’i bıraktı ve yeniden başlamadı.

Onun da benim gibi kocası ile bazı problemleri vardı. Kocasının sevgilisi varmış sanırım. Kadın evliliğini yürütemedi, Lustral’e başladı. Daha sonra kafayı topladı, bir işe girdi, kocasını boşadı. Yani bir adam buldu. Ondan da bir çocuk yaptı ve Lustral’i bıraktı.

Cesur ve risk almaktan çekinmeyen bir kadındı. Hayatındaki bazı şeyler değişince psikolojisi de değişti ve Lustral’i bırakabildi.

Bir de astsubay var. İş ortamının zorluğu nedeniyle yaklaşık 1,5 sene Lustral kullanan bu kişi benim komşumdu ve 1,5 seneden sonra Lustral’i bıraktığını ve sorun yaşamadığınız söyledi. Lustral’in bırakılabileceğini bu örneklerden gördüm ama henüz ben o durumda değilim. 10 yıldır Lustral kullanmaya devam ediyorum. Muhtemelen en az 5-10 yıl daha kullanırım.

Lustral yan etkileri

Lustral’in yan etkilerini 2 kısma ayırabiliriz. Birincisi başlangıçta görülen yan etkileri.  Uyku bozukluğu, ishal, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, soğuk algınlığı gibi yan etkiler ilaca başladıktan birkaç gün sonra başlıyor ve 2-3 hafta içinde kayboluyor. Bunlar ilk başta rahatsız edici olsalar da 10 yılın ardından şunu söyleyebilirim ki diğer yan etkilere göre hiç de önemli değil.

İkincisi Lustral kullanıldığı müddet devam eden yan etkiler. Beyin durgunluğu, kilo alma, cinsel istek azalışı gibi şikayetleri hep yaşıyorsunuz, bunlara sürekli olarak katlanmak zorundasınız.

Lustral’e yeni başlayanlar

10 yıllık Lustral kullanıcısı olarak yeni başlayanlara bazı tavsiyelerim var:

 • Lustral kısa süreli olarak etki eden ilaçlardan değil uzun sürede etkisini görüyorsunuz.
 • Bu ilaç sizi mutlu etmez, mutlu olmanızın önündeki bazı engelleri kaldırır ve size mutlu olabilmek için fırsat verir.
 • Sadece Lustral kullanmak çok bir işe yaramaz. Hayatınıza bazı güzel şeyler girmesi lazım. En azından bazı negatif şeyleri olduğu gibi kabul etmek gerekir.
 • Bu ilacı kafanıza göre kullanmayın, doktor takibinde kalın.
 • Maneviyat önemli. Namaz kılanlardansanız tedavide 1-0 öndesiniz. İnsanlara yardım etme eğilimindeyseniz daha hızlı iyileşirsiniz. Karşılıksız iyilik yapın, hayvanları ve doğayı sevin. Çocuklar ve doğa ile daha fazla vakit geçirin.
 • İlaca ihtiyacınız var ise Lustral’i bırakmayın.
 • Ben 10 yıldır Lustral kullanıyorum, bu ilacı bırakamadım ama bırakabilenler var. Hayatınıza bazı güzellikler katarak Lustral’den kurtulabilirsiniz.
 • Asla başlangıçtaki yan etkileri nedeniyle veya henüz olumlu tesirinin görülmemesi nedeniyle ilacı bırakayım demeyin. Lustral faydalıdır ve yan etkileri geçer.
 • Lustral ağır bir ilaç değildir ama ihtiyacınız var ise sürekli kullanmak zorundasınız.

Bir önceki yazımız olan Atarax öldürdü haberlerinin detayları başlıklı makalemizde ATARAX fazla doz alınırsa ne olur, Atarax öldürdü ve Atarax yasaklandı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.