ANKSİYETE

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilir

Panik Atak Geçiren Birine Nasıl Yardım Edilir

PANİK ATAK GEÇİREN BİRİNE NASIL YARDIM EDİLİR

Panik Atak geçirildiğinde; neler yapılmasıyla ilgili internette bir çok makale-bilgi içerikli yazı görürüz. Kısıtlı olan şey ise, yanımızdaki arkadaşımız-aile ferdimiz-kız/erkek arkadaşımız anksiyete krizi geçirirse ne yapabileceğimizdir. Biz de bununla ilgili, içerik ve uygulama tavsiyeleri bakımından zengin bir bilgisel hazırladık.

İlk olarak, krizi ortadan kaldırmak tamamiyle kriz sahibinin sorumluluğundadır; bir başkasının sorumluluğunda değil. Bunun nedeniyse; krizi geçiren kişinin, sorunu ortadan kaldırabilecek tek kişi olmuş olmasıdır.

Ancak bir insanı panik atak esnasında rahatlatabilecek en iyi yollardan biri; kişinin, yanında kendisini rahatlatabilecek, kendini onun yanında rahat hissedebileceği bir bireye sahip olmasıdır. Bu kişinin, panik atak krizi geçiren kişiye her şeyin yoluna gireceğini söylemesi gerekmektedir.

YAPILABİLECEKLER

  • Panik atak geçiren kişiye, bulunduğunuz yerde kalmak zorunda olmadığınızı söyleyin. Gidebileceğiniz alternatif yerleri sıralayın. Yaşadığınız yerde sahil varsa, sahile gitme fikri iyi bir fikir olacaktır. Kesinlikle yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlamayın.
  • Panik atak geçiren kişiye korkulacak bir şey olmadığını, bunun gelip geçici bir şey olduğunu söyleyin. Sizin bu konuda bilgili olup olmadığınızı sorabilir, sonuçta ilk defa böyle bir şeyi sizin yanınızda yaşıyor olma ihtimali de yadırganacak kadar az değildir. Siz de ona, daha önce bir akrabanızın geçirdiğini, bunun hakkında sayfalarca makaleler okuduğunuzu söyleyebilirsiniz.
  • Panik atak geçiren kişiyi nefes alma egzersizleri yapmaya teşvik edin. Nefes egzersizleri yapmak, kişiyi rahatlatacaktır. Kişi, panik atak geçirdiği sırada nefes almakta güçlük çekebilir, yine de yılmadan onu nefes almaya teşvik ettiğinizde bir şeylerin yolunda gitmeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Nefes egzersizini, 4 saniye nefes al 4 saniye tut 7 saniyede tüm nefesi bırak şeklinde yapmasını sağlayın.
  • Panik atak geçiren kişiyle, kişinin ilgisini çekebilecek şeyleri konuşmaya çalışın. Yakın arkadaşınız, ailenizin bir ferdi ya da kız/erkek arkadaşınız ise onun neyle ilgileneceğini gayet iyi bilirsiniz. İlgisini çekmeye çalışırken, kesinlikle uzun bir sohbetin içerisine dalmayın. Olabildiğince yavaş bir şekilde ilgisini çekin.
  • Panik atak geçiren kişiyle kalın. Panik atak geçiren kişi, yalnız kalmak istediğini söyleyebilir; bu onun düşünceleriyle yalnız kalmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Yalnız bıraktığınız takdirde durum daha da kötüleşebilir, kişi kendini muhtemelen çok daha kötü hissedecektir. Bu durumda sizin yapmanız gereken; şartlar ne olursa olsun onun yanında kalmaktır.

YAPMAMANIZ GEREKENLER

  • Panik atak geçiren kişiye ”Sakin ol, panik yapma!” gibi söylemlerde bulunmayın. Panik atak esnasında sakin kalmak gerçekten de kolay bir şey değil. Panik yapması, sakin kalamaması onun elinde değil ve o bu olaylar elinde olmadığı için panik atak geçiriyor. Ne kadar sakin ol telkinin de bulunursanız, kişi; o kadar sakin kalamayacak ve sakin kalamadığını fark ettikçe de durum daha da kötüleşebilecektir.
  • Panik atak geçiren kişiye ”Neden panik yapıyorsun?” diye sormayın. Panik atak geçiren kişi de en fazla sizin kadar, neden panik yaptığını biliyor.
  • Panik atak geçiren kişiye kesinlikle kızmayın. Onların panik ataklarını yadırgamayın.
  • Panik atak geçiren kişiden kesinlikle güzel hayaller kurmasını istemeyin. Şimdi gözlerini kapat, bir ormandasın, mis gibi kokuyor. Evet, bu hikaye kulağa hoş geliyor ama bunların hiçbiri işe yaramayacak, bana güvenebilirsin. Nedeni, panik atak geçiren kişi, bunu kendisini rahatlatmak için yaptığınızın farkındadır.
  • Panik atak geçiren kişiyi sakın yadırgamayın. Panik atak geçiren kişi, bu durum için sizden çok daha fazla şikayetçi, buna emin olabilirsiniz. Kendisinden rahatsız olabilirsiniz, uykunuz bölünmüş olabilir ama emin olun o esnada ondan çok daha fazla rahatsınız.

Panik atak geçiren kişinin en büyük ilacı; yanında güvenebileceği, yanındayken kendini güvende duyabileceği insanlara etrafını kuşatmasıdır. Ona en büyük yardım, güven sağlamaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaç Çeşit Anksiyete Bozukluğu Vardır başlıklı makalemizde anksiyete tipleri, anksiyete tipleri yaygın anksiyete bozukluğu ve Kaç Çeşit Anksiyete Bozukluğu Vardır hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir