ANKSİYETE

Panik Atak nedir?

Panik Atak nedir?

Panik atak Birkaç dakika süren, kişinin göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi gibi değişik duygular hissettiği şiddetli korku olayları ile belirgin anksiyete bozukluğudur. Olası başka bir krizin beklentisiyle kişi sık sık endişe duyar.

Panik Atak Belirtileri

 • Terleme, titreme, uyuşma
 • Soluk tıkanıklığı, daralması, boğulma hissi
 • Göğüs ağrısı veya sıkışması
 • Bulantı, karin ağrısı, baş dönmesi
 • Delirme veya olum korkusu
 • Kalp çarpıntısı, ateş basması

Psikopatolojinin tanı kitabi DSM-5’e göre, bir kişiye panik bozukluk teşhisi koyulabilmesi için su kriterlere uyulması şarttır:

 1. Beklenmedik ve süreklilik gösteren panik ataklar
 2. Aşağıdaki belirtilerden en az bir veya iki tanesinin bir ay boyunca sürmesi:
 3. Başka panik atakların olacağı yönünde yoğun bir kaygı ve endişe duymak (örn. kontrolü kaybetme hissi, kalp krizi korkusu, delirme endişesi, vs.)
 4. Atakların yol açtığı davranış bozuklukları (örn. spor veya herhangi bir aktivite yapmayarak panik ataktan kaçınacağına inanmak)
 5. Tüm bu belirtilerin kullanılan herhangi bir madde sonucu meydana gelmemesi (örn. uyuşturucu, alkol, vs.)
 6. Bu bozukluğun başka bir ruhsal bozukluk belirtileriyle açıklanamaması

Nedenleri

 • Genetik katkılar: kişinin aileden gelen genetik yapısı, olası bir strese karşı dayanıksızlık ile birleştiğinde kişi kaygılanmaya daha da meyilli olur. Çevresel faktörlerin de etkileşimiyle birlikte, kişi tehlikeye karşı panik atak reaksiyonları gösterir.
Panik Atak nedir?
panik atak geçiren kadın
 • Çevresel faktörler: çocukluk döneminde yaşanılan çevrenin ve yaşamsal deneyimlerin toplamında, kişi önemli ve tehlikeli olayları kontrol edememeyi öğrenerek, karşılaştığı negatif stresleri (örn. aile sorunları, mesleki sorunlar, sevilen birinin vefatı, ayrılık) tehlike alarmı olarak algılar, bu da kişiyi panik veyahut agorafobi bozukluğuna doğru sürükler.

Tedaviler

 • Farmakolojik
 • Noradrenerjik, serotoninerjik ve benziodiazepin-Gabaerjik nörotransmisyon sistemlerine etki eden maddelerin panik bozukluğunun tedavisinde etkili olduğu görülmektedir.

Panik bozukluğu olan hastaların yaklaşık %60’ı ilaçlarını aldıkları surece panik ataklardan kurtuldukları istatistikler arasındadır. Ayrıca, ilaçların bırakılmasından sonra hastalığın tekrar nüksetme oranı ise %50’dir.

 • Psikolojik
 • Panik kontrol teknikleri: hastalara panik anlarını hatırlatan duyumlara maruz bırakma. Bu nedenle, terapistler ofislerinde kalp atışını hızlandırmak için bir dizi egzersiz yapılmasını sağlayarak kişilere mini panik ataklar yaratmaya çalışır. Bunun üzerine, bilişsel terapiyle birlikte panikleri kontrol altına alma ve kişinin algılarında değişiklik yapma üzerine yoğunlaşır.

 

Panik bozukluk ile Agorafobi modeli

Panik Atak nedir?
panik atak modeli

admin

4 thoughts on “Panik Atak nedir?

 1. Panik atağın en büyük nedeni stres olsaydı, taş devrindeki insanların hepsi panik atak olurdu. Yolun sonu yine tükettiğimiz gıdaya ve ilaçlara çıkıyor.

 2. İnsanlar arasında yaygın olarak bulunan kişilik bozukluklarından biriside panik ataktır. Kontrol edilemediği zaman istenmeyen olumsuz olaylara sebebiyet verir. Bu durumda olan kişilere kötü, üzüntülü, heyecan verici haberler dikkatli bir şekilde alıştıra alıştıra verilmelidir. Panik atak ile ilgili paylaşmış olduğunuz yazınız çok faydalı içerikler barındırıyor bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

 3. Anksiyete yani halk arasında panik atak denilen hastalık gerçekten zor bir durum şu an 20 yaşında olan oğlum 10 .12 yaşlarındayken bu hastalığa yakalandı .birdenbire gelişen göğüs ağrısı ölecekmiş gibi oluşan ağrılar evladınızın gözünüzün önünde kıvranması sizin doktor dahil hiç bir şey yapamamanız bütün sağlık tetkiklerinin temiz olması fiziksel bir rahatsızlığlın olmaması ve evladınızın sizden yardım istemesi öleceğini düşünmesi sizin bu duruma müdahale edemeyip evladınızı bu halde görmek

 4. Panik atak, genellikle beklenmedik bir şekilde başlayan ve yineleyici, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Panik atak sırasında yaşanan nöbetler genelde 10-30 dakika arasında kendiliğinden geçebiliyor. Panik atak ile ilgili yazdığınız yazı çok faydalı bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir