Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İLAÇLAR
 4. »
 5. Dideral kilo aldırır mı ?

Dideral kilo aldırır mı ?

admin admin -
4 0
Dideral kilo aldırır mı

Dideral’e ilk kez başlayacaklarda Dideral kilo aldırır mı ? endişesi olmaktadır. Bilindiği üzere bir çok antidepresan türü veya uzun süreli olarak kullanılması gereken bir çok ilaç hasta istemese de kilo alımına sebep olabilmektedir.

İlaçların kilo aldırma sebepleri çeşitli nedenlere dayanmaktadır. Örneğin bazı ilaçlar metabolizmayı yavaşlattığı için kalori harcanmasını da yavaşlatmakta ve bu sebeple kilo alımına sebebiyet verebilmektedirler.

Bazı ilaçlar iştahı artırarak, bazı ilaçlar ise vücudun metabolik dengesiyle oynayarak kilo alımına sebep olabilirler.

Dideral kullananların bazılarında kilo problemi önceden de bulunmakta olup bu sebeple kendilerine kilo aldıracak bir ilacı kullanmak istemezler.

Öte yandan ilaç kullanırken kilo alınıyorsa bunun sebebi bazen kullanılan ilaç olmayabilir. Makalenin ilerleyen kısımlarında bunun açıklamasını yapacağım.

Dideral kilo aldırır mı ?

Dideral ilacının yan etkilerini incelediğimiz zaman ilacın yan etkileri arasında kilo artışı gibi bir yan etkinin olmadığı görülmektedir. Fakat hakikaten öyle midir, öyle ise Dideral kullananlardan bazıları neden kilo aldıklarını iddia etmektedirler ? Bunun açıklamasını aşağıda yapacağım.

Dideral kilo aldırdı

Bilindiği üzere ilaçların kullanma talimatında ilacın etkileri, yan etkiler ve nasıl kullanılacağı gibi bilgiler mevcuttur. Dolayısıyla Dideral kilo aldırır mı ? diye merak eden ilacın kullanma talimatını inceleyerek bu sorunun cevabını bulabilir.

Dideral kullanma talimatında, ilacın yan etkileri arasında kilo artışına sebep olabileceğine dair bir bilgi yer almamaktadır. Yani kullanma talimatına göre Dideral ilacının kilo alımına neden olması beklenmemektedir.

Bununla birlikte Dideral kullanmaya başladıktan sonra kilo alan “Dideral kilo aldırdı” şeklinde şikayet eden seyrek de olsa hastalara rastlanılmaktadır.

Dideral kullanmaya başladıktan sonra eğer kilo alınmaya başladıysa bunun sebepleri;

Dideral kullanmaya başladıktan sonra hastanın metabolizmanın yavaşlaması ihtimalidir. Metabolizma yavaşladığında vücudun yiyecekleri enerjiye çevirme verimliliği düştüğü için kilo alma eğilimi olabilmekte veya kilo verilmesi zorlaşmaktadır.

Dideral kaynaklı kilo alımı genellikle ilaca kullanılan ilk birkaç ayda olmakta ve daha sonrasında vücut ilaca alıştığı için kilo alma sorunu ortadan kalkmaktadır. Dideral’in kilo aldırma etkisi yalnızca birkaç kilo ile sınırlıdır. Eğer Dideral kullanılırken hasta hızlı ve aşırı bir şekilde kil almaya başladıysa bunun daha başka ve ciddi bir sebebi olabilir.

Dideral kullanmaya başladıktan sonra hasta hızlı bir şekilde kilo almaya başladıysa ve aşağıdaki şikayetlerden bazılarını yaşıyorsa hemen doktora başvurmalıdır.

 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik
 • Mide bulantısı
 • Ayak ve bacaklarda şişme, ödem
 • Midede şişkinlik

Dideral kullanmaya başladıktan sonra hastanın kilo almaya başlamasının diğer bir sebebi ilacın halsizlik ve yorgunluk yapmasıdır. Bilindiği üzere kendisini halsiz ve yorgun hissedenlerin fiziksel hareketleri azalmaktadır. Bu sebeple de yeterli kalori harcanamadığından kilo artışı olabilmektedirler.

Dideral metabolizmayı yavaşlatır mı?

Dideral ilacı metabolizmayı %50’ye kadar yavaşlatabilmektedir. Bununla birlikte metabolizmayı yavaşlatması hususu her hastada yaşanması zorunlu bir durum değildir. Bazı hastalarda bu yönde bir etki yapmayabilir, bazılarında metabolizmayı çok az yavaşlatabilir, bazılarında ise epey yavaşlatabilir.

Dideral iştah açar mı?

Dideral’in iştah açıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

Dideral’in kilo aldırmaması için ne yapmalı ?

Bu konuda verilebilecek basit ana önemli bir tavsiye hastanın yeterli ve bol miktarda su içmesidir. Bol su içmek hastayı hem daha sağlıklı yapar hem de kilo artış riskini azaltır. Ayrıca ilacın böbrek ve karaciğerlere olan zararını azaltır.

İkinci tavsiye kalorisi yüksek içecek ve yiyeceklerden uzak durmaktır. Örneğin kola veya meyve suyu alışkanlığı var ise bunun yerine soda içmek veya hazır meyve suyu yerine meyvenin kendisini yemek, şerbetli tatlılardan, yağlı gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Dideral kullanırken kilo almamak için diyetin dengeli olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Yani fast food veya unlu mamüllerle ağırlıklı beslenmek yerine, sebze, meyve, et gibi gıdaların da olduğu dengeli bir beslenme biçimi tercih edilmelidir.

Eğer Dideral kilo aldırmaya başladıysa, ilaca alışana kadar birkaç ay vücut kilo alma eğiliminde olacaktır. Bunun önüne geçmek için her gün düzenli egzersiz yapmak gerekir. Ağırlık kaldırmak, yoga yapmak, vakit namazları için camiye yürümek gibi aktiviteler rutin hale getirilmelidir.

Dideral antidepresan mı?

Dideral anksiyete sorunları için de reçete edilmekle birlikte antidepresan grubu bir ilaç değildir.

Dideral reçeteli mi?

Dideral beyaz reçeteli bir ilaçtır. Doktor tavsiyesi ile ve reçeteyle satın alınması gerekir. Bununla birlikte reçete olmaksızın da eczaneden satın alınması mümkündür.

Dideral zayıflatır mı ?

Kullanma talimatında ilacın zayıflatma yönünde bir yan etkisi olduğu belirtilmemişse de bu ilacı kullanan bazılarında kilo kaybı görüldüğü tespit edilmiştir. Muhtemel kilo kaybı sebebinin ilacın halsizlik ve yorgunluk hissi vermesi nedeniyle iştah azalmasına yol açmasıdır.

Dideral yatmadan önce içilir mi?

Dideral ilacının kullanma talimatında ilacın sabah mı, akşam mı kullanılacağı hususunda bir bilgi yer almadığından bazı hastalar Dideral yatmadan önce içilir mi? Diye sormaktadırlar.

Dideral’lin etkilerinden daha iyi yararlanabilmek için ilaç genellikle güne başlarken sabahları alınmaktadır. Akşamları alınmamasının bir sebebi de ilacın uyku bozukluğu ve kabus görme gibi yan etkilerinin olmasıdır.

Bazı hastalar ise ilacı sabah aldığı vakit şiddetli görülen yan etkiler sebebiyle rahatsız olduklarını ifade ederek ilacı yatmadan önce içmenin bir mahzuru olup olmadığını sormaktadırlar.

Dideral ilacı yatmadan önce de içilebilir, sorun olmayacaktır.

Diderali kim yazar ?

Dideral’i hangi hastalık için hangi doktora gittiyseniz o yazacaktır. Örneğin kalp rahatsızlığınız var ise ve kardiyoloji doktoru yazar. Anksiyete için psikiyatriste gittiyseniz psikiyatrist de yazabilir.

Veya başka bir sebeple dahiliye uzmanına gittiyseniz gerekirse o doktor da yazabilir. Daha önceden düzenli olarak Dideral kullanıyorsanız Aile hekimi de yazabilir ama duruma göre reçete etmekten çekinmesi ve hastayı ilgili uzmana yönlendirmesi ihtimali de bulunmaktadır.

Dideral aç karnına içilir mi?

Dideral ilacının aç veya tok alınmasının bir önemi yoktur. Yiyecekler Dideralin emilimine zarar getirmezler. Tok alınınca mide bulantısı veya şişkinlik yapıyorsa aç alınabilir, aç alınırsa mide sorunları yapıyorsa aç da alınabilir.

Bu konudaki tek kısıtlama uzun süre aç kalındığı zaman kan şekeri düşmektedir, bu sebeple uzun süreli açlığın ardından kullanılmamalıdır.

Dideral kalbi durdurur mu?

Dideral kalbin çalışmasını yavaşlatmaktadır. Bununla birlikte dozuna uygun olarak alınırsa nabzı düşürür ama kalbi durduracak derecede bir etki yapmaz.

Eğer yüksek doz Dideral alınırsa ve hastada kalp yetmezliği var ise kalbi durdurma riski bulunmaktadır.

Dideral kalp krizini önleyici bir ilaçtır fakat aşırı yüksek doz kullanılırsa bu konuda olumsuz etkileri olabilecektir.

Dideral kullananların yorumları

D.A.”12 yıldır Dideral kullanıyorum, bende kilo aldırmadı. Kilo alımı iştahla alakalı bir şey. Boğazını tutan için Dideral kilo yapıcı bir ilaç değildir.”

M.T “Dideral kullandıktan sonra 2 kilo aldım. Kullanmaya devam ettim. Sonrasında kilom çok az arttı. Aldığım kiloların Dideral’den kaynaklı olup olmadığından emin değilim. Dideral ciddi manada kilo aldıran bir ilaç değil bence.”

R.T “Eskiden de kiloluydum ama Dideral kullanmaya başladıktan sona kilolarım aldı başını gitti. Doktor bunun sebebi olarak fazla hareketsiz olmamı söylüyorsa da bence ilacın da etkisi var.”

Bir önceki yazımız olan Dideral sakinleştirici mi ? başlıklı makalemizde Dideral ne ilacı, Dideral ne işe yarar ve Dideral nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.