Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İLAÇLAR
 4. »
 5. Dideral cesaret verir mi?

Dideral cesaret verir mi?

admin admin -
24 0
Dideral cesaret verir mi

Bir sınava veya mülakata girecekler Dideral cesaret verir mi? Diye sormaktadır. Dideral’in bir cesaret hapı olmadığı herkesin malumu olmakla birlikte ilacın sakinlik etkisi olması ve heyecanı gidermeye yardımcı olması sebebiyle direksiyon sınavına veya kalabalık önünde sunum yapmaya giderken heyecanını yatıştırsın diye Dideral kullananlar ve kullanmayı tavsiye edenler bulunmaktadır.

Bu konuda en fazla merak edilen soru “Dideral cesaret verir mi yoksa insanlar belki faydası olur diye mi sınavdan önce ilaç alıyorlar?” sorusudur.

Diyelim ki Dideral cesaret verir, bu ilacı nasıl ve ne doz kullanacağız, ne kadar süre kullanacağız, işe yarama garantisi nedir ?

Dideral’in cesaret verme amacıyla kullanılma sebebinin dayanağı bu ilacın anksiyete sorunu nedeniyle doktorlar tarafından reçete edilmesidir.

Örneğin kişi doktora diyor ki “Aslında araç kullanmayı biliyorum ama direksiyon sınavında heyecandan elim ayağıma dolaşıyor ve aslında başarabileceğim bir sınavı başaramıyorum. Sınav esnasında biraz cesaretimi toplasam başarabileceğime inanıyorum”

Bu kişinin direksiyon sınavında başaramama sebebi, direksiyon sınavında hata yapıp sınavı kazanamayacağına dair duyduğu kaygılardır. Kaygılarını yenemeyince istediği başarıyı elde edememektedir.

Bu kişiye doktor Dideral reçete edebilir ve ilacın verdiği sakinlik neticesinde kaygılarını bastırır, cesaretini toplar ve sınavı geçebilir. Ama olumsuz senaryo da söz konusu olabilmektedir. Doktor sınav kaygısı nedeniyle sağlıklı olan bireye Dideral reçete etmeyi reddedebilir.

Diğer bir örneği ise ilk gece üzerinden vermek mümkündür. İlk geceler erkek ve kadınlar için daima stresli geçer. Hatta ilk olmayan ilk geceler bile bu şekildedir. İlk gecede başarısız olma korkusu nedeniyle fiziksel bir sorunu olmasa da erkekler iktidarsızlık yaşayabilirler, kadınlar vajinismus sorunu yaşayabilirler.

Aslında bilirler ki cinsellik hayvanların bile düzenli ve sorunsuzca yaşayabildiği bir şeydir. Eğer bir sağlık sorunu yok ise bir kadın ile bir erkeği yan yana getirirseniz ateş ile barutun yan yana gelmesi gibi kaçınılmaz olan şey olur.

Ama gelinde siz bunu ilk gece stresini yaşayanlara sorun. Biraz cesaretlerini toplayabilseler sorun hallolacak ama cesaretlerini nasıl toplayacaklar ?

İlk gecede sorun yaşamak istemeyenlerden bazıları Dideral ilacını cesaret verici mahiyette kullanmaktadırlar.

Dideral ilacını, sevgilisi ile buluşmaya giderken, işe alım mülakatı öncesinde, memurluk sınavına girerken de alanlar bulunmaktadır.

Dideral cesaret verir mi?

İlacın kullanma talimatını incelediğimiz zaman ilacın cesaret vereceğine dair en ufak bir bilgi bile yer almadığını görmekteyiz. Dideral cesaretle ilgili hormonları baskılayan ve cesaretin tam tersine sakinlik sağlayan bir ilaçtır.

İnsanların Dideral ilacından istediği şey ise aslında bu sakinlik duygusudur. Çünkü heyecan ve korku giderildiği zaman kırılan cesaret yeniden gün yüzüne çıkmaktadır.

Dideral nasıl hissettirir ?

Anksiyete, korku, heyecan gibi şikayetler nedeniyle Dideral kullanıldığında bu tür hisler yine olur ama bu tür hislerin vücuttaki yansımaları azalır.

Örneğin kişi sevgilisiyle buluşmadan önce heyecanlanmamak için Dideral kullandı ise heyecanı yine hissedecek ama heyecandan kaynaklı yüz kızarması, kalbin hızlı atması, terleme, kulakların veya yüzün kızarması, saçma sözcüklerin kullanılması, sesin titremesi, çatallanması gibi şikayetler azalacaktır.

Bu tür şeyler buluşmayı mahveden ve yaşanan utangaçlık nedeniyle kendini kötü hissettiren şeylerdir. Heyecan belirtilerini gizlemesi açısından sevgiliyle buluşmadan önce Dideral kullanmak bir miktar faydalı olabilir ama bu ilaca büyük ümitler bağlamamak gerekir.

Veya kişi sınava girmeden önce Dideral aldıysa sınav stresini yine yaşayacak ama bunun yansımaları olan acele etme, çabuk karar verme, hızlı düşünme gibi etkileri daha az yaşayacaktır.

Dideral’in aşırı sınav kaygısı yaşayan kişilere hem olumlu, hem de olumsuz etkileri olabilecektir. Dideral kullanan kişinin kısıtlı zamanı iyi değerlendirememe sorunu olabileceği gibi belki kaydırma hatası gibi basit hatalara karşı iyi gelebilecektir.

Kişi direksiyon sınavından önce Dideral alırsa, içinde ne kadar panik duygusu olursa olsun dışarıya karşı daha sakin bir izlenim verecektir. Dideral kullanımı direksiyon sınavı esnasında bir takım basit acemilikleri veya hata yapıldıktan sonra yapılan hatanın verdiği utancın neden olduğu diğer hataları yapmayabilecektir. Bu yönüyle direksiyon sınavından önce Dideral kullanmak bir miktar faydalı olsa da sürüş esnasında refleks zayıflaması yaratabileceği için bu bir risktir.

Özetle Dideral cesaret verme amacıyla kullanılırsa istenilen fayda görülür mü görülmez mi, bunun tespiti kolay değildir.

Eğer kişide genel olarak aşırı heyecanlanma, çabuk korkma ve aşırı stres nedeniyle kilitlenme gibi sorunlar oluyor ise Dideral’den bu konuda fayda görebilecektir. Kişide genel olarak anksiyete veya aşırı heyecan sorunu yok ise Dideral’i cesaret verme amacıyla kullanmayı tavsiye etmiyorum.

Dideral cesaret verme amacıyla nasıl kullanılır ?

Cesaret vermesi amacıyla Dideral maalesef çoğunlukla bir tıp uzmanından bilgi veya destek amacıyla kullanmaktadırlar. Bu tür bir şeyi tavsiye etmiyorum, çünkü faydasından ziyade zararı olacaktır.

Ancak bazıları var ki heyecan ve korku nedeniyle adeta kilitleniyor ve başarabileceği bir şeyi sırf beynini kaplayan kaygı, korku ve heyecan nedeniyle başaramıyorlar. Bu kişilere doktor Dideral reçete edebilecektir.

Bu durumda Dideral’in cesaret amacıyla nasıl kullanılacağı önem taşımaktadır. Zira Dideral kullanım talimatında Dideral’in cesaret verme amacıyla kullanımı hususuna değinilmemiştir.

Her ne kadar Dideral’i reçete edecek doktor ilacın cesaret için nasıl kullanılacağını tarif etse de burada da yer vermenin yararını görmekteyim. (Siz yine de doktorunuza sormayı ihmal etmeyiniz)

Dideral her ne kadar sakinlik verse de sakinleştirici ilaçlar kadar çabuk etki etmez. Dideral’in etki etmeye başlaması için 1 ila 4 saat geçmesi gerekmekte olup etkisini tam olarak göstermesi için yaklaşık 1 hafta geçmesi gerekir.

Yani daha önce hiç kullanmayıp sadece sınav veya buluşmadan önce Dideral kullandığınız takdirde istenilen etkiyi göremeyebilirsiniz.

Dideral’i cesaret verme amacıyla kullanacaksanız olayın gerçekleşeceği zamandan en az bir hafta önce başlamalı ve sabah akşam yarımşar hap (toplam 40 mg) içmelisiniz.

Tekrar etmekte yarar var, bu ilaçtan cesaret verme konusunda fayda görüleceğine dair bir kanıt yoktur fakat kullanımı bu şekildedir.

Dideral etkisi kaç saat sürer ?

Dideral’in etkisi yaklaşık yarım gün sürer. Etkisini tam olarak görebilmek için önceden beri en az 1 haftadır kullanıyor olmak gerekir.

Dideral yan etkileri

Dideral’in yaygın görülen yan etkileri, yorgunluk, kendini bitkin hissetme, halsizlik, parmakların üşümesi, nabzın düşmesi, Raynaud sendromu, uyku bozlukluğu, kabus görme şeklinde sayılabilir.

Dideral’in seyrek görülen yan etkileri ise;

 • Saç dökülmesi,
 • Trombositopeni,
 • Halüsinayon görme,
 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Zihin bulanıklığı,
 • Baş dönmesi,
 • Hafıza kaybı,
 • Parestezi,
 • Duygusal değişiklikler,
 • Görme sorunları,
 • Göz kuruluğu,
 • Kalp yetmezliği,
 • Bayılma,
 • Astım şikayetlerinin artması,
 • İshal,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Deri döküntüsü,
 • Sedef,

Yukarıda sayılan yan etkiler Dideral’in kullanmaya başlandıktan sonra ilk günler daha şiddetli, sonraki haftalar ise daha zayıf görülür hatta haybolur.

Cesaret verme için Dideral önerir misiniz ?

Hastanın önceden gelen anksiyete, aşırı heyacan sorunu yok ise cesaret verme amacıyla Dideral kullanımını önermem. Eğer hastanın bu konularda hastanın ciddi sorunları var ise doktora danışmalı, doktor Dideral reçete ederse kullanmalı, reçete etmezse kullanmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Dideral kilo aldırır mı ? başlıklı makalemizde Dideral iştah açarmı, Dideral kilo aldırdı ve Dideral kilo aldırır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir