Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. genel
  4. »
  5. EKT tedavisi ücreti

EKT tedavisi ücreti

admin admin -
5 0
EKT tedavisi ücreti

EKT tedavisi ücreti ni bu konuda Türkiye’de en iyi olan NP Beyin hastanesine sordum ve öğrendim. Makalenin ilerleyen kısımlarında bu bilgiyi bulabilirsiniz. Ama öncelikle EKT tedavisi hakkında merak edilenlere cevap veriyorum:

EKT tedavisi ücreti

EKT tedavisi hakkında sık sorulan sorular:

EKT tedavisi nedir ?

EKT Elektrokonvülsif Tedavi kelimesinin kısaltmasıdır. Ülkemizde bu tedavi şok tedavisi veya beyine elektrik uyarımı isimleriyle de bilinmektedir.

Dünyada 1938 yılından beri uygulan bu tedavi yöntemini ülkemizde en iyi uygulayan yer NP Beyin Hastanesidir.

EKT tedavisi ilk uygulandığı zamanda etkisi az ve güvenirliği zayıf bir tedaviydi. Fakat yıllardır bu teknik geliştirilmekte olup zamanla yan etkileri azaltılmış ve etkileri artırılmıştır.

EKT tedavisi bazı psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan güvenli sayılabilecek ve etkili bir tıbbi tedavidir. EKT tedavisi uygulamadan önce hastanın kan tahlili yapılır, kalp grafisi, beyin elektrosu ve MR çekilir.

Uygulamadan önce anestezi gerektiği için hastanın anestezi alıp alamayacağı ve EKT tedavisinin uygulanıp uygulanamayacağı anestezi ve nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.

EKT tedavisi nasıl uygulanır ?

EKT tedavisi seanslar halinde  uygulanmakta ve asıl işlem birkaç dakika sürmektedir. EKT tedavisi seansında hastanın başında bir anestezi uzmanı ve bir psikiyatrist hazır bulunur.

Hastta ilaçlarla uyutulduktan sonra hastanın alnına yerleştirilen iki elektrottan birkaç saniye süre ile düşük gerilimli elektrik akımı verilir. Verilen elektrik akımı beyinde elektrik aktivitesine sebep olur ve beyin kimyasalları salgılanır.

İşlem 5 dakika sürer, hastanın uyanması ise 15-20 dakika sürer. Bu süreçte doktorlar hastanın başında bekler.

EKT tedavisinin beyinde hasar yapma riski var mı?

EKT tedavisinin beyinde hasar yaptığına dair bir bugüne kadar bir kanıt yoktur. Hayvanlarda yapılan deneylerde beyin dokusunda bir hasar olduğu gözlenmemiştir.

Bununla birlikte işlemin profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından yerine getirilmesi gerekir. Aksi halde beynin hasar görmesi ihtimali bulunmaktadır.

EKT tedavisi hafıza kaybına neden olur mu?

EKT tedavisi uygulanan hastalarda, unutkanlık veya hafıza kaybı gibi sorunlar görülebilmekte ise de en geç 1 yıla kadar bu tür sorunlar kaybolmaktadır.

EKT tedavisi kaç seans uygulanır ?

EKT tedavisi haftada 2-3 seans olmak üzere toplam 6-12 seans uygulanmaktadır.

EKT tedavisi güvenilir bir tedavi midir ?

EKT tedavinin ölüme veya kalp krizi gibi sorunlara yol açtığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bu sebeple güvenilir kabul edilmektedir.

EKT tedavisi seanslarında hasta acı duyar mı ?

Hasta işlemden önce uyutulduğu için işlem esnasındaki elektrik şoku nedeniyle oluşan hafif acıyı duymamaktadır.

EKT tedavisi iyileştirme oranı nedir ?

EKT tedavisi uygulanan hastaların %90’ında psikolojik rahatsızlıklarında iyileşme görülmektedir. Bazı hastalarında çok az, bazılarında ise epey fayda görülmektedir. Fayda görülmeyen hastalar da bulunmaktadır.

Hangi rahatsızlıklar için EKT tedavisi uygulanmaktadır ?

EKT tedavisi ağır depresyon, başa çıkılamayacak derecede yoğun üzüntü, dikkat kaybı, uyku bozukluğu ve intihar isteği yaşayan kişiler ile şizofreni hastaları, manik atak geçirenlere uygulanmaktadır.

EKT tedavisinin yan etkileri var mı?

EKT tedavi seansından sonra bazı hastalarda etrafını tanıyamama, tarih ve numarayı hatırlayamama gibi unutkanlık-hafıza kaybı şikayetleri olmaktadır. Genellikle bu şikayetler geçici olup en geç 1 yıla kadar kaybolmaktadır.

EKT tedavisi seans ücreti nedir ?

EKT tedavisi seans ücreti 7200 TL’den başlamaktadır. Verilen ilaca göre bu rakam artabilmektedir. İşlemden önce hastya yapılan tahlil ve tetkiklerin ücreti ve muayene ücretleri buna dahil değildir.

Bir önceki yazımız olan NP beyin hastanesi psikiyatri ücretleri başlıklı makalemizde NP Beyin Hastanesi öğrenci indirimi, NP beyin hastanesi SGK anlaşması var mı ve NP beyin hastanesi ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.