Anksiyete.net psikolojik hastalıklar ve ilaçlar konusunda hastalara bilgi vermeyi amaçlayan bir web sitesidir. Burada verilen tavsiyeler uzman görüşü değildir.

Anksiyete.net

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İLAÇLAR
  4. »
  5. Efexor yasaklandı haberinin detayı

Efexor yasaklandı haberinin detayı

admin admin -
15 0
Efexor yasaklandı

Zaman zaman Efexor yasaklandı şeklinde sosyal medyada ve internetten haber yapan web sitelerinde haberler çıkmaktadır. Görülen lüzum üzerine “Efexor yasaklandı” haberlerinin detaylarını ve meselenin içyüzünü bu makalede açıklıyorum.

Efexor yasaklandı mı ?

Efexor ilacı ile ilgili internet basınında ve sosyal medya organlarında zaman zaman olumsuz haberler ve kullanıcı deneyimleri yer almaktadır. Özellikle bu ilacı bırakmak isteyenlerin yaşadığı şiddetli yoksunluk şikayetleri veya ilacı kullanırken hastaların düştüğü sıkıntılı durumlar okuyucuları derinden etkilemektedir.

İlacın intihar ve şiddet eğilimi yarattığı, bırakmasının uyuşturucuyu bırakmak gibi zor olduğu, ilacın vücuda bazı kalıcı hasarlar verdiği, özellikle cinselliği olumsuz manada çok etkilediği gibi haberlere veya yorumlara rastlanmaktadır.

Bunlara ilave olarak Efexor yasaklandı veya Efexor yasaklandı mı ? gibi yayınlar da internet ortamında dolaşmaktadır.

Efexor yasaklandı haberi gerçek mi ?

Öncelikle Efexor’u tanıyalım:

Efexor dünyaca ünlü PFİZER firmasının ürettiği Venlafaksin etken maddeli orijinal bir ilaçtır. Gerek ilacı PFİZER gibi köklü ve meşhur bir firmanın üretmiş olması ve gerekse de ilacın jenerik olmayıp orijinal bir ilaç olması sebebiyle Efexor yasaklandı haberleri farmakoloji camiasınca gülünç karşılanacak haberlerdir.

Eğer Efexor yasaklanacak olsaydı, ondan önce Venlafaksin etken maddeli jenerik ilaçların yasaklanması gerekirdi. Dolayısıyla ne geçmişte, ne de günümüzde Efexor’un yasaklanması gibi bir durum olmamıştır.

Efexor’un etken maddesi olan Venlafaksin, bir serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörüdür.(SNRI) Beyinde sinir sinyallerini ileten iki kimyasal olan serotonin ve norepinefrinin yeniden emilmesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Efexor, serotonin ve norepinefrinin yeniden emilimini bloke eder.

Bilim adamları beyinde uygun serotonin seviyelerini korumanın depresyon ve kaygıyı önlediğine inanıyorlar ve ayrıca norepinefrini artırmanın nöropatik ağrıyı azalttığını düşünüyorlar.

Efexor, depresyon, anksiyete, takıntı, fobi, asosyallik gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir antidepresandır.

Efexor yeni nesil antidepresanlardandır ve eski nesil antidepresanlardan daha az yan etkilere sahiptir. Bu sebeple Efexor ve muadillerinin piyasaya çıkması ondan önce piyasada çok satan antidepresanların satış rakamlarını olumsuz etkilemiştir.

Zaman zaman çıkan Efexor yasaklandı haberlerinin bir sebebi Pfizer ile rakiplerinin antidepresan pastası savaşıdır. Pfizer’in rakipleri yalan ve çarpıtma haberler yayarak piyasada var olmaya ve satışlarını diri tutmaya çalışmaktadırlar.

Peki Efexor hakkında yapılan eleştiri ve haberlerin hiç mi doğruluk payı yok ? Elbette kısmen doğruluk payı var. Çünkü yalan söylerken dahi yalanın içine kısmen bazı doğruları gizlemelisiniz.

Efexor yasaklandı haberlerinin dayanaklarından biri, bazı Efexor kullanıcılarının intihar etme veya saldırganlık eğilimine girdikleridir.

Efexor kullanma talimatında bu hususu doğrulamaktadır. Aşağıdaki uyarılar Efexor kullanma talimatından alınmıştır.

Efexor yasaklandı

Aşağıdaki kısım da yine Efexor kullanma talimatından alınmıştır.

Efexor yasaklandı

Efexor’un intihar eğilimi, saldırganlık, sinirlik ve huzursuzluk gibi yan etkilere sebep olabileceği kullanma talimatında yazılıdır ve bu ilacı kullanan bazı kişilerde bu durumlar gerçekleşmiş ve bazı haberlere konu olmuştur.

Fakat Efexor kullananların bu tür sorunlar yaşaması Efexor’un yasaklanmasına sebep olmamıştır.

Neden olmamıştır, çünkü;

Birincisi; Efexor ile aynı etkiyi yapan diğer antidepresanlar da benzer şikayetlere sahiptirler.

İkincisi; Efexor kullanmak zorunda olan kişi bu ilacı keyfiyetten veya basit sebeplerle değil oldukça ciddi gerekçelerle kullanmaktadır ve ilacı kullanmadığı zaman kullanmaya göre intihar eğilimi daha yüksek olmaktadır.

Dolayısıyla hastalar Efexor’un ciddi yan etkilerinin farkında olarak ilacını kullanmalıdırlar. Doktorlar da bir hastaya Efexor reçete ederken fayda/zarar muhasebesi ederek reçete etmektedirler.

Efexor yasaklandı veya yasaklanmalı, yasaklansın, kullandım çok kötü oldum gibi internette yorum yapanlar vardır ve ben bunların çoğunun gerçek deneyimlerine dayanarak bunları ifade ettiklerine inanıyorum.

Fakat yanıldıkları veya eksik kaldıkları noktalar var;

Birincisi; Efexor her ne kadar yeşil veya kırmızı reçeteli bir ilaç olmasa da Aspirin niyetine eczaneden satın alıp kişinin kafasına göre kullanacağı bir ilaç değildir. Hem ciddi yan etkileri vardır, hem de dozu iyi ayarlanmazsa veya düzensiz kullanılırsa zararı faydasını geçebilecek bir ilaçtır.

Efexor hakkında kötü yorumlarda bulunanlar öncelikle ilacı hafife alarak veya kullanım talimatına göre hareket etmeyerek hata yapıyorlar. Bu ilaç mecbur kalınmadıkça kullanılacak bir ilaç değildir ve ne zaman ne doz kullanılacağına doktor karar verir. Kişi Efexor’u kafasına göre kullanıp, kafasına göre bırakırsa ilaç o kişiyi perişan eder fakat bu kullanıcının bilinçsizliğinden kaynaklanan bir hatadır.

Eğer birinin Efexor kullanması zaruret arz ediyorsa ve doktor bu ilacı reçete etmiş ise o kişi istenilen faydayı sağlamak için bir takım yan etkilere katlanmak durumundadır. Efexor masum bir ilaç değildir,  üretici firma böyle bir şey de iddia etmemekte, olası riskleri kullanma talimatında yazmaktadır.

Üçüncüsü; Efexor ile ilgili olumsuz yorumların bir çoğu ilacı bırakırken yaşanılan sıkıntılar, hatta bir türlü ilacı bırakamama sorunu ile ilgilidir.

İlaçların bir çoğunu gerekli müddet kullanırsınız, süresi bitince de bırakırsınız. Fakat antidepersanlar öyle değildir, aniden bırakırsanız yoksunluk sendromları nedeniyle sizi perişan eder. Bu konuda Efexor veya benzeri diğer antidepresanların pek bir farkı yoktur.

İnsanlarımız maalesef Efexor’u bırakırken doktora danışmadan aniden bırakmaya çalışıyor ve ciddi şikayetler yaşamaya başlayınca ya ilaca tekrar geri dönüyor veya başka bir ilaç deniyorlar.

Efexor kullanmayı bırakınca hastanın hangi şikayetleri yaşayabileceği ilacın kullanma talimatında belirtilmiş olup aşağıda yer almaktadır.

Efexor yasaklandı

Efexor’u bırakırken kullanıcılar hatalı davranırlarsa şikayetleri oldukça şiddetli olmaktadırlar.

Efexor’u bırakırken hastaların yaptığı başlıca hatalar şunlardır:

Kendini iyi hissedince doktora danışmadan ilacı bırakmak

Efexor’a başlayınca ilk birkaç hafta yeterli etki olmamakta, sonraki haftalar faydası görülmeye başlanmakta ve bir süre sonra hasta kendini büyük ölçüde iyi hissetmektedir. Psikolojik şikayetleri büyük oranda ilaç sayesinde azalan bazı hastalar, tedavinin tamamlandığını zannedip ilacı kesince ilaca başlamadığı durumdan beter hale düşünce ilacın bağımlılık yaptığını, bırakılamadığını iddia etmeye başlamaktadırlar.

Halbuki Efexor ilacı hasta kendini iyi hissetti diye bırakılmaz, iyi hissetme durumunun epey bir süre daha devam etmesi, daha sonra doktor kontrolünce ilaç dozunun azaltılarak hastanın durumunun kontrol edilmesi ve son olarak kademeli olarak ilacın kesilmesi gerekir. Bkz. Efexor nasıl bırakılır ?

İlacı aniden bırakmak

Efexor’u aniden bırakınca kademeli bırakmaya göre çok daha şiddetli yan etkiler görülmektedir. Bu sebeple Efexor’u birden bırakan kişiler yüksek yan etkilerle karşılaşınca ilacın bağımlılık yaptığını ve bırakılamadığını iddia etmektedirler.

İlacı aniden bırakınca karşılaşılan yan etkiler bazı kişilerde o denli yüksektir ki bazı kullanıcılar ilaçtan önceki döneme göre daha beter olduklarını ifade etmektedirler.

Bunun çözümü ilacı doktor kontrolünde kademeli olarak bırakmaktır.

Efexor’u sakinleştirici zannetmek

Bazı kullanıcılar Efexor’u düzenli değil de sadece kendilerini kötü hissettiği zamanlarda kullanmakta ve bu sebeple ilacın yan etkilerini şiddetli yaşamaktadırlar.

Efexor kesintili şekilde kullanılmaz, düzenli kullanılır.

Efexor yan etkilerinin kalıcı olacağını zannetmek

Efexor’a başlayınca ilk birkaç gün veya birkaç hafta şiddetli yan etkiler görüldüğü için bazı kişiler Efexor’u zararlı diye damgalamaktadır.

Efexor’u bırakınca birkaç günde yoksunluk şikayetlerinin geçeceğini zannedenler, yan etkiler devam edince ilaç hakkında olumsuz yorumlar yapmaktadırlar.

Efexor ilacı hakkında bilinmesi gereken en önemli şey bu ilacın sabırlı kişilerin ilacı olmasıdır. İlacın etkileri görülürken de bıraktıktan sonra görülen şikayetlerden kurtulmak için de epey sabretmek gerekir.

İlacı bıraktıktan birkaç ay sonra kalıcı zannedilen bir çok şikayetin kaybolduğu görülecektir.

Bir önceki yazımız olan Cipralex nasıl bırakılır ? başlıklı makalemizde Cipralex bir anda bırakılır mı, Cipralex bırakınca ne olur ve Cipralex bırakma takvimi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.