fbpx

Anksiyete ve Panik Atak Arasındaki Fark

Anksiyete ve Panik Atak Arasındaki Fark

NEDİR?

Anksiyete ve Panik Atak Arasındaki Fark

Bazı şeylerin kötü gittiği zamanlarda insanlar korkar ve meydana gelir. , belirli bir konu veya kaygı ile ilgili korku ya da endişe duygusu anlamına gelen ve tıbbi olmayan bir terimdir.

Anksiyete, stres ile bağlantılıdır. Korku ve endişe duygularının yanı sıra, tansiyon gibi fiziksel septomları da vardır. Panik bozukluğun bir semptomu olan panik atakla karıştırılmaması gerekir, farklıdır. Anksiyete sıklıkla spesifik olaylarla ilişkilidir ancak her zaman böyle değildir.

Bir başka deyişle panik atak, spesifik tetikleyiciler olmaksızın, anksiyete semptomlarından çok daha şiddetlidir.

Fakat, anksiyete ve stres seviyesi uzun bir süre boyunca devam ederse, çok daha fazla ve farklı problemler gelişebilir.

DAHA PRATİK BİLGİLER

 • Bir anksiyete atağı genellikle gerçekleşen bazı spesifik olayların korkusu veya meydana gelmiş olan bir problemden meydana gelir.
 • Semptomlar, endişe, rahatsızlık, fiziksel semptomlar(hızlı kalp atışı gibi) içerir.
 • Anksiyete, panik ataktan farklıdır ancak panik atak, anksiyetenin ya da panik bozukluğun bir parçası olarak meydana gelir.

KARŞILAŞTIRMA

Anksiyete, paniğin sonucunda gerçekleşebilme ihtimaline karşın panik ataktan farklıdır.

Anksiyete atağında ya da anksiyetede;

 • Bazı spesifik tetikleyiciler vardır(Örneğin: sınav, mülakat, sağlık meseleleri, ilişki problemleri)
 • Teşhis edilebilir olmayan durumlardır
 • Panik atağa kıyasla daha az şiddeti vardır.
 • Kaygı hisseden insanda aşama aşama gelişir.
 • Fiziksel semptomlar içerir.

Panik Atakta;

 • Spesifik tetikleyicileri yoktur.
 • Panik bozukluğun bir semptomu olabilir.
 • Şiddetli semptomları vardır.
 • Kişi, rahat ya da kaygılı olsa dahi gözlemlenebilir.
 • Kişi, kontrolünü kaybetmekten ve ölümden derin bir şekilde korkar.
 • Genellikle aniden ve beklenmedik bir şekilde meydana gelir ve bir kaç dakika ile 1 saat arasında sürer.

Panik atak, panik bozukluğun bir semptomu olabilse de, sadece tıbbi yetkinliği olan uzmanlar tarafından teşhisi konulabilir.

SEMPTOMLARDAKİ FARKLILIKLAR

Panik atak ve anksiyete, korkuyu, kalp atışlarındaki çarpıntıyı, baş dönmesini, göğüs ağrısını, nefes darlığını semptom olarak içermektedir.

Ancak Panik atak, anksiyeteye göre çok daha fazla şiddetlidir. Panik atak geçiren kişi, öleceğine inanır.

Panik atak geçiren kişi, o anda muhtemelen hastane aciline gidecek kadar ciddi bir olay yaşadığını düşünür ve yüksek ihtimalle de acile gider.

BAŞLAMALARIYLA İLGİLİ FARKLILIKLAR

Anksiyete, spesifik bir endişe veya korkuya verilen cevap olabilir. Anksiyete, aşama aşama gelişmeye meyillidir. Kişi, başlangıçta endişeli veya kaygılıdır. Anksiyete, ilk etapla ılımlı, yönetilebilir veya şiddetli olabilir. Spesifik bir kaygı veya korku üzerinde, sorunun çözüldüğü takdirde her şeyin düzeleceği düşüncesi kişide hakim olur.

Panik atak, bir uyarı olmaksızın meydana gelebilir ve onu önlemenin bir yolu yoktur. Panik atak, kişi sakin olsun olmasın, gergin olsun olmasın meydana gelebilir, hatta uyurken bile panik atak yaşayabilirsiniz. Sıklıkla belirli bir nedeni yoktur, korku seviyesi, panik atağa tetikleyen durumla orantılı değildir. Aslında APA(American Psychological Associaton)’ya göre;  panik atağın herhangi bir durumla ilişkisi yoktur.

SÜRE İLE İLGİLİ FARKLILIKLAR

Anksiyete, genellikle spesifik bir durumla ilişkili olarak meydana gelir, aşama aşama büyümeye ve belli bir zaman için devam etmeye meyillidir.

Panik atak, aniden başlar. Semptomlar 10. dakikadan sonra zirveye ulaşır, semptomlar 30 dakikadan fazla sürse dahi, 30. dakikadan sonra etkisini azaltmaya başlar. Anksiyete atakları genellikle zirveye ulaşmaz ancak bazı anksiyeteli insanlarda bu panik atağa zaman içerisinde dönüşebilir.

Anksiyete Paniğe Yol Açabilir Mi?

Panik bozukluğa sahip olan insanlar, panik atak geçirecekleri kaygısına sahip olabilirler. Atağın, ne zaman gerçekleşip gerçekleşmeyeceği veya ne zaman olacağı konusundaki belirsizlikler, ataklar arasında endişe yaratabilir.

Panik bozukluğa sahip olan bir insan için, anksiyete, panik atağı tetikleyebilir. Panik atak geçirme korkusu, insanın günlük davranışlarını ve günlük hayatındaki rutinini bozabilir.

APA(American Psychological Assation), panik bozukluğun altında yatan sebebin, biyolojik faktörler olabileceğini söylese de, bilim adamları bu konu hakkında spesifik bir tanımlama yapamamıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Başka Hastalıklara Yol Açar Mı? başlıklı makalemizde panik atak başka hastalıklara yol açar mı, ve panik atak kalp krizi hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir