ANKSİYETE

Sosyal Fobi Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Sosyal Fobi Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Sosyal Fobi Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

İnsan psikolojisinin çok karmaşık bir yapıda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu yapı, sürekli olarak çeşitli konular hakkında düşünür ve fikir yürütür. Sürekli belirli durumlar karşısında tepki veren insan psikolojisi, çeşitli sebeplerden ötürü bazı zamanlarda birçok konuda aşırı tepki verip sürekli olarak saplantılı düşüncelere dalabiliyor. Bu gibi durumlarda çeşitli ruhsal ve psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilmektedir. Yaşanabilen ruhsal ve psikolojik bozukluklar, çok sayıda tür ve başlığa ayrılmıştır. Bu başlıklardan biri de sosyal fobidir. Özellikle günümüzde yaşanılan teknoloji çağıyla birlikte daha sık rastlanılan sosyal fobi, psikolojinin ve psikiyatrinin alanına girmektedir. Sosyal fobinin tedavisinde birden fazla yöntem kullanılmakla birlikte sosyal fobi ne kadar sürede tedavi edilir sorusunun cevabı da kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Sizlere bu içerikte sosyal fobinin tam olarak ne olduğunu ve hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığını açıklayacağız.

Sosyal Fobi Belirtileri

Sosyal fobi sorunu, aslında isminden de kabaca ne olduğunu açıklayabilen bir psikolojik sıkıntıdır. İnsanın sosyal bir varlık olduğu ve sürekli başka insanlarla iletişim kurma ihtiyacı hissettiği oldukça açıktır. Bu sosyalliğin ve iletişimin birçok çeşidi vardır. Sosyal fobiyle karşı karşıya kalan insanlar, toplum içerisinde belirli bir toplulukla kurduğu iletişimde ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Öyle ki sosyal fobi sahibi kişiler, bir toplulukla aynı ortamda bulunurken kendini diğer insanlardan sürekli soyutlar, kalabalıktan rahatsız olur ve hatta bir süre sonra o kalabalıktan dolayı boğulma hissi bile yaşayabilir. Ayrıca bu fobiye sahip kişilerin yakın ilişkilerinde ve toplum karşısında yaptığı eylemlerde de sorunlarla karşı karşıya kaldığı bilinmektedir.

Sosyal Fobinin Evreleri

Sosyal fobinin iki farklı evresi bulunmaktadır. İlk evre olan yaygın olmayan sosyal fobide kişiler imza atarken, herkes ona baktığı sırada bilgisayar, telefon vb. aletler kullanırken kasılmalar ve ruhunda daralmalar yaşar. İkinci evre olan yaygın sosyal fobi evresinde ise kişiler toplum içerisinde bulunduğu sırada ve insanlarla iletişim kurarken haddinden fazla çekinerek iletişim kurmaktan kaçınır.

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal fobinin ne olduğu ile ilgili bilgi verdikten sonra şimdi de tedavisiyle ilgili bilgiler aktarmaya çalışalım. Sosyal fobi tedavisinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır. İlk yöntem psikoterapi yöntemidir. Bu yöntem ile sosyal fobi yaşayan insanlarla konuşma yapılır. Bu konuşmayla kişinin psikolojisine inilerek fobinin yaşanma süreci ve sebepleri bulunmaya çalışılır, buna göre çözüm üretilmeye çalışılır. İkinci tedavi yöntemi de ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçların çok önemli yan etkileri bulunmamaktadır. Sadece ilaç kullanımının ilk haftalarında kısa süreli mide bulantıları yaşanabilir.

Merak Edilen Soru: Sosyal Fobi Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Sosyal fobi tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavileri aynı anda yürütülebilir. İlaçlar günlük yaşantıyı olumsuz anlamda etkilememekle birlikte etkisini 2 haftadan sonra göstermeye başlar. Tedavinin sonlanma süresine gelecek olursak, yaklaşık 10-12 haftalık bir tedavi sürecinin olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal fobi ne kadar sürede tedavi edilir diye soranlara ortalama tedavi süresinin 2.5 ay olduğu bilgisi verilir.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Fobi İçin Hangi İlaçlar Kullanılır? başlıklı makalemizde Anafranil, anti anksiyete ve ilaç hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

One thought on “Sosyal Fobi Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

  1. Evet, 2.5 ay gibi bir sürede tedavi yolunda önemli adımlar katetmek mümkün olabilir ancak bu durum, tedaviye çok geç başlanması durumunda aksi yönde sonuçlanabilir, tedavinin erken başlaması da sürecin çabuk sonlanması açısından önemli diye düşünüyorum. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir