ANKSİYETE

Panik Atak Başka Hastalıklara Yol Açar Mı?

Panik Atak Başka Hastalıklara Yol Açar Mı?

Panik Atak Başka Hastalıklara Yol Açar mı?

Birçok insanda görülebilen panik atak sorunu, insanın sosyal yaşamına olumsuz etki edebilmektedir. Günlük hayattaki birçok etkinlikten kaçınmaya sebebiyet veren panik atak, psikoloji ve psikiyatri alanında oldukça fazla incelenen ve üzerinde çalışma yapılan bir hastalıktır. Tüm dünyada yüzbinlerce insanın yaşadığı panik atak sorunu, tedavi edilebilen ve tedavide başarı oranı çok yüksek olan bir ruhsal bozukluktur. Peki ya tedavi edilmezse? Panik atak tedavi edilebilen bir sorun olmasına rağmen ne yazık ki birçok kişi yaşadığı bu sorunu tedavi etmek istemiyor veya panik atak sorunuyla karşı karşıya kaldığını kabullenemiyor. Panik atak gibi psikolojik bozukluklar tedavi edilmediği takdirde her geçen gün etki alanı genişleyebilir ve hatta fizyolojik etkiye sebep olarak diğer organlarınıza zarar verebilir. Yani panik atak başka hastalıklara yol açar mı derseniz, bu sorunun cevabı kesinlikle evettir. Panik atak sorunu tam olarak nedir, kimler panik atak sorunu yaşıyor ve tedavi edilmezse ne olur? Tüm bu soruların cevaplarını içeriğimizde sizlerle paylaşacağız.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak, kişide agorafobi sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Agorafobi sahibi kişiler, yalnız kalmaktan korktuğu gibi büyük topluluklar arasında yer almaktan da çekinir. Zira kişi, bulunduğu ortamdan hemen ayrılmak ister ve bunu yapamazsa çok ciddi ruhsal daralma yaşar. İşte tam da bu yüzden panik atak sorunu bulunan insanlar; konser, büyük toplantı, miting gibi büyük çaplı toplulukların yer aldığı etkinliklerde bulunmak istemez ve bu tip etkinliklere katılmaktan kaçınır. Öte yandan panik ataklı kişi ev, ofis gibi kapalı mekanlarda yalnız kalmaktan da korkar. Panik atak yaşayan kişilerde, kendi sağlığı başta olmak üzere hemen her konuda evhamlı davranma eğilimi görülür. Bu kişiler, yaşadığı hastalıkların çok büyük hastalıklar olduğunu ve tedavi edilemeyeceğini düşünür.

Panik Atak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Panik atak sorunu yaşayan kişilerin yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok konuda aşırı tepki verdiği ve topluluklarda bulunmaktan çekindiği görülür. Bu gibi etkiler, kişinin giderek mutluluğu ve rahatlamayı kötü alışkanlıklarda bulmasına neden olur. Öyle ki, uzun süredir panik atak sorunu yaşayan ve bu konuda tedavi görmeye başlamayan kişiler bir süre sonra aşırı alkol tüketimine başlayarak alkolik bir insan haline gelebilir. Bu da kişinin sosyal, psikolojik ve fizyolojik açıdan çok daha kötü hale gelmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra tedavi edilmediği takdirde panik ataklı kişi, belli bir süre sonra uzun süreli ve kalıcı zihinsel etkiler bırakan panik nöbetler geçirebilir. Daha ileriki evrelerde ise kişinin psikolojisinin ağır tahribat altında kalmasıyla beraber intihar gibi sonucu çok büyük olan olumsuz eylemler yaşanabilmektedir.

İşte bu gibi nedenlerden ötürü panik atak, vakit kaybetmeden tedavisine başlanılması gereken bir ruhsal bir bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak ile Panik Bozukluk Farklı Şeylerdir başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete belirtileri ve anksiyete tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

3 thoughts on “Panik Atak Başka Hastalıklara Yol Açar Mı?

  1. Bazı kesimler tarafından panik atak hastalığı hafife alınmakta ve örneğin bir kalp hastalığı, bir beyin hastalığı kadar somut olmadığı için, tedavisine gereken önem verilmemektedir. Yazınız, bu durumun yanlışlığını net olarak ifade etmesi bakımından önemli uyarılar içeriyor.

  2. Ne yazık ki bazı kişiler de, psikiyatrik bir sorunu olduğunun ve tedavi olması gerektiğinin farkında olmasına, hatta bu durum günlük yaşantısını bile ciddi derecede etkilemesine rağmen, bir uzmandan yardım almaya cesaret edememektedir. Çünkü kendisini suçlu hissetmekte; ruhsal rahatsızlığından utanmakta ve bunu saklanması gereken kötü bir sır olarak görmektedir. Umarım, erken tedavi hakkındaki bu yazınız, bu gibi kişilere ulaşır ve onların, tedavi olmaya karar vererek yeni bir başlangıç yapmalarına vesile olur.

  3. Önemli bir soruna değinmişsiniz. Ben birkaç yıl, birçok psikoloji forumunda aktif olarak bulundum. Tanık olduğum kadarıyla insanların çoğu, tedavi olma konusunda çekimser davranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir