ANKSİYETE

Anksiyete Genetik midir?

Anksiyete Genetik midir?

Tıp ve psikoloji literatüründe çok sayıda ruhsal ve psikolojik rahatsızlıklar yer almaktadır. Bu rahatsızlıklardan biri olan Anksiyete, dünya genelinde en çok görülen ruhsal sorunların başında gelmektedir. Anksiyete bozukluğu, kendi içinde çeşitli türlere ve evrelere ayrılmış detaylı bir hastalıktır. Pek çok farklı nedeni olabilen bu psikolojik ve ruhsal hastalığın neden ortaya çıktığı ile ilgili bugüne kadar çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalarda çevresel etkilerin yanı sıra sıkça sorulan Anksiyete genetik midir sorusuna da yanıt aramaya çalışılmıştır. Anksiyete bozukluğunun tam olarak ne olduğunu ve ortaya çıkmasında hangi etmenlerin rol aldığını bu içeriğimizde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

İnsan psikolojisi ve ruhsal durumu sürekli olarak değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğin ana sebebi insanın gün içerisinde ve belirli dönemlerde yaşadığı olaylar ve karşılaştığı durumlardır. İnsan psikolojisi belirli dönemlerde yaşadığı olumsuzluklar karşısında aşırı tepki göstermeye, gereğinden fazla kaygılanmaya ve bir olay karşısında hiç olmayacak öngörülerde bulunmaya başlayabilmektedir. Bu düşünceler aslında her insanda dönem dönem oluşabilmektedir ve bunda pek bir sorun yoktur. Fakat esas sorun şudur ki bu kaygı ve belirli olaylar hakkında çok düşünme durumu belirli bir süreyi aşmamalıdır. Günde bir buçuk saatten fazla olaylar karşısında düşünüyor ve geleceğe dair kaygı duyuyorsanız Anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Anksiyete bozukluğu yaşayan insanlarda günde 2 saatten fazla sürekli kaygı duyma, kendini diğer insanlardan soyutlama ve her olay karşısında hep olumsuz düşünme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Dünyada en çok bilinen ve adından söz edilen Anksiyete bozukluğunun toplumun yüzde 18’inde bulunduğu, yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Anksiyete Bozukluğunun Sebepleri

Anksiyete bozukluğunun nedenlerine yönelik bilim insanları sayısız araştırma yapmış, makaleler yayınlamıştır. Bu yapılan araştırmalarda Anksiyete’nin bütün dalları ve evreleri ele alınarak çok sık sorulan sorulara yanıt aranmıştır. Yapılan araştırmalar Anksiyete’nin pek çok sebepten dolayı olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu sebeplerin başında çevresel faktörler gelmektedir. Anksiyete bozukluğuyla karşı karşıya kalan bireylerin birçoğunun hayatında önemli sorunlarla yüzleştiği ve aynı zamanda yoğun stres altında kaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu bireylerin sosyal ilişkilerinin de çok güçlü olmadığı bilgisi de ortaya konmuştur. İşte kişilerin yaşadığı bu gibi çevresel sorunların Anksiyete bozukluğunu tetiklediği görülmüştür.

SONUÇ

Anksiyete bozukluğunun sebeplerini araştıran pek çok insan, yakınlarında da aynı sorunları görünce Anksiyete genetik midir sorusunun cevabını merak ediyor. Anksiyete bozukluğu sebepleri ile ilgili yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu hastalık genetik sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Fakat genetik sebeplerle ortaya çıkma oranının, çevresel nedenlere göre çok daha az olduğunu söylemek gerek. Yani evet Anksiyete genetik sebeplerle de ortaya çıkabilir ama bu olasılık diğer sebeplere nazaran çok daha düşük seviyededir.

Bir önceki yazımız olan NeuroFeedback Seans Fiyatları başlıklı makalemizde Ankara NeuroFeedback Seans Fiyatları, Ankara Neurofeedback Tedavisi Nerede Yapılır ve Antalya NeuroFeedback Seans Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir