ANKSİYETE

Obsesif Kompülsif Bozuklukta Cinsel Takıntı

Obsesif Kompülsif Bozuklukta Cinsel Takıntı

CİNSEL TAKINTI

Obsesif Kompülsif Bozuklukta Cinsel Takıntı, OKB hastalarının çok karşılaştığı ve rahatsızlık duyduğu takıntı türlerinden biridir.

CİNSEL TAKINTILAR

Çoğu insan farklı farklı cinsel takıntılara sahip olsa da, ortak sayılabilecek birkaç çeşit cinsel takıntılar mevcuttur:

  • Homoseksüellik
  • Cinsel Taciz
  • Cinsel şiddet
  • Ensest
  • Aldatma
  • Sadizm
  • Mazoşizm
  • Cinsel anlamda kölelik
  • +18 olmayan cinsel ilişki
  • Cinsel birleşme esnasında hakaret, küfür

OKB hastalarının, %6 ile %14’ü arasındaki kesimin yaşamları boyunca cinsel takıntılara sahip olacağı tahmin edilmektedir. Çoğu insan, bu tür takıntıları; bir uzmana açamadığı için yukarıda verilen oranın daha yüksek olabileceği de öngörüler arasında yerini almıştır.

Halk arasında, cinsel takıntı sahiplerinin genellikle erkekler olduğu düşünülse de yapılan araştırmalar; cinsel takıntısı olan insanların dağılımında kadın ve erkek oranında bir eşitlik olduğunu göstermiştir.

Cinsel takıntı hastalarının en büyük sorunlarından biri de, samimi ilişkilerden yoksun kalmalarıdır. Cinsel takıntı veya cinsel takıntılar, cinsel takıntı sahibi insanların samimi ilişkiler kurabilmesinde büyük engel teşkil etmektedir.

Bazı durumlarda, cinsel takıntılı kişi sevgilisi,eşi,görüştüğü kişi hakkında belli başlı takıntılara sahip olabilmektedir. Bu takıntılar genelde aldatılma üzerine kurulmuş takıntılardır. Kişi, sürekli aldatıldığını düşünmekten kendini alıkoyamaz.

Bu durum gerçekleştiğinde, takıntılı kişi bardağın dolu tarafını göremez, olaylara kendisinin inanmak istediği gibi inanır ve bu da ilişkiyi zedeler.

Cinsel Takıntılar Cinsel Fanteziler Değildir

Cinsel takıntılar, cinsel fantaziler ile aynı şeyler değildir. Cinsel fantaziler genellikle istek,arzu ve şehvete dayalıyken; cinsel takıntılar, kişinin kendisinden utandığı, kendisinden nefret etmesine sebep olan ya da olabilecek takıntılar, düşüncelerdir.

Cinsel takıntılı insanlar, bir gün bu yasal olmayan, yasak düşünceleri gerçekleştireceğinden korkmakta ve endişe duymaktadır.

Obsesif Kompülsif Bozukluktaki Cinsel Takıntılara sahip olan birey genellikle sanrısal(gerçek olmayan düşünceler) düşüncelere eğilimli değillerdir. Aksine, takıntı durumu içerisinde hem uyarılma hem de kendinden nefret etme duygularını bir anda yaşaması, aynı anda da bu durumları engelleyebilecek olması kendisini büyük bir çelişki içerisine atmaktadır.

Cinsel takıntıların devam etmesi halinde; kişi, istenmeyen düşünceleri zihninden çıkarabilmek için masturbasyon ve porno bağımlısı olabilir.

Cinsel Takıntılar Nasıl Tedavi Edilir?

OKB üzerine eğitim almış ruh sağlığı uzmanları, cinsel takıntıyı; bir Obsesif Kompülsif Bozukluk belirtisi olarak algılayacak, herhangi bir risk faktörünün olmadığını kişiye empoze etmeye ve korkularını en aza indirmeye çalışacaktır.

Cinsellik hakkında istenmeyen ve engel olamadığınız düşünceler sahibiyseniz; yaşadığınız tüm düşünceleri bir uzmana anlatmalısınız. Evet, yaşadığınız bu düşünceler size utanç verici, yüz kızartıcı gelebilir; ancak uzmanlar için durum böyle değildir. Uzmanınızı iyi seçmeli, onun sizi can kulağıyla dinleyeceğine, sizi yargılamayacağına, size yardımcı olacağına cani gönülden inanmanız gerekmektedir.

Cinsel takıntılar, OKB ve Anksiyete hastalarına uygulanan tedaviler bakımından aynı tedavi yöntemleriyle tedavi altına alınmaktadır.

Tedavide mutlaka psikoterapi uygulanmalı; bunun yanı sıra Bilişsel Davranışçı Terapi veya Exposure(Maruz Kalma Tedavisi) uygulanmalıdır.

Aynı zamanda uzmanınızın önereceği ilaç kombinasyonları ile tedavi devam ettirilebilir.

NOT : Kesinlikle uzman tarafından önerilmeyen ilaçları kullanmayınız. İlaçları, uzman kontrolünde alınız ve bırakınız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kaç Çeşit Anksiyete Bozukluğu Vardır başlıklı makalemizde anksiyete tipleri, anksiyete tipleri yaygın anksiyete bozukluğu ve Kaç Çeşit Anksiyete Bozukluğu Vardır hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir