ANKSİYETE

NeuroFeedback Seans Fiyatları

NeuroFeedback Seans Fiyatları

neurofeedback seans fiyatları sorusuna cevap vermeden önce bu yazımızda nörofeedback nedir, dikkat dağınıklığı yaşayan kişiler nasıl nörofeedback tedavisi olabilir detaylı olarak inceliyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Neurofeedback Tedavisi Nedir?

Kişinin kalp aktivitesini gözlemlemek için EKG kullanılırken, kişinin beynindeki olağan dışı durumları tespit ve kontrol etmek için de neurofeedback kullanılmaktadır. Neurofeedback tedavisi esnasında kişinin beynindeki dalgalar ve elektriksel aktiviteler bilgisayar ekranından gözlemlenebilmektedir. Bu sayede doktor, beyin dalgalarını inceleyerek durumu değerlendirmekte ve müdahale gerektiren durumlarda süreci uygulamaya almaktadır. Tedavi esnasında kişiye sesli ve görüntülü olarak bilgi verilerek geri dönüşleri de alınmaktadır. Neurofeedback tedavisi, gerçek hayata uyarlamak gerekirse bir kişinin bisiklet binmeyi öğrenmesine de benzetilebilir.

Unutmamanız gerekmektedir ki neurofeedback tedavisi ilaçsız bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde hastanın saçlı derisine yerleştirilen küçük cihazlar ile beynin elektrik aktivitesi ve dalgaları incelenmektedir. Bu süreçte hastaya elektrik verilmeyeceği için korkmanızı gerektirecek herhangi bir durum bulunmamaktadır.

Neurofeedback Tedavisi Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Neurofeedback tedavisini araştıran kişilerin aklında oluşan ilk sorulardan bir tanesi de beyine elektrik gidip gitmediğidir. Bu soruya bir açıklık getirmek gerekirse daha önce de belirttiğimiz üzere neurofeedback esansında hastanın beynine elektrik gitmemektedir.

Neurofeedback, bilgisayar yardımıyla gerçekleştirilen bir tedavi olmakla beraber yan etki gözlemlenmesi mümkün ancak düşük bir ihtimaldir. Yan etkilerin oluşması ise doktorun elinde olan bir durumdur, bu nedenle yan etki gözlemlendiği sırada eğitimin düzeyini azaltarak veya süreçte değişiklik yaparak durumun kontrol altına alınması mümkündür.

Bu Tedavi Türkiye’de Ne Kadar Biliniyor?

Neurofeedback tedavisinin henüz Türkiye’de yaygın olduğunu söylemek oldukça zor. Üstelik “neurofeedback” ismi ile karşılaşan kişilerin “bu nedir?” gibi tepkiler vermesi bile mümkün. Ancak bu kesinlikle ilerleyen dönemlerde bu tedavinin yaygınlaşmayacağı anlamına gelmemektedir. Bu tedavinin yaygın olarak kullanıldığı ülkeler ise başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çeşitli dünya devletleridir. Ayrıca hatırlatmamız gerekmektedir ki neurofeedback, her ne kadar tedavi olarak bilinse de aslında bir egzersizdir.

Neurofeedback Tedavisi Nerede Yapılır?

Bu tedavi yöntemi günümüzde her ne kadar yaygın olarak bilinmese de Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tedavi olmak mümkün. Eğer bir tedavi merkezi arayışı içerisindeyseniz arama motorları üzerinden araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Fiyatlar

Neurofeedback Seans Fiyatları, bulunduğunuz şehire, alacağınız terapi türüne kadar değişiklik gösterecektir. Daha sağlıklı bilgi almak için arama motorlarını kullanıp, neurofeedback hizmeti veren merkezleri aramalı, fiyat almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer başlıklı makalemizde anksiyete bozukluğu belirtileri, anksiyete bozukluğu durumunda ne yapılmalı ve anksiyete çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir