ANKSİYETE

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer sorusunun cevabı için öncelikle anksiyetenin ne olduğunu ve sizin gerçekten bir anksiyete hastası olup olmadığınızı belirtilerini sizlere sunarak incelemek gerekir.

ANKSİYETE NEDİR?

Anksiyete, somatik (fiziksel) gerginlikler oluşturan, tedirginlik ve korku halidir. İnsana sübjektif bir huzursuzluk hissi veren, beyinde başlayıp, kalp atışlarına ve kas gerginliklerine yol açan, olası bir tehlikeden kaçınmak ve tetikte olmak adına beynin hiperaktifleşme durumuna denir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer
anksiyete terapisi

ANKSİYETE ÇEŞİTLERİ

 1. Yaygın anksiyete Bozukluğu
 2. Panik bozukluk ve agorafobi
 3. Sosyal anksiyete ve diğer fobiler
 4. Obsesif-kompulsif bozukluk
 5. Posttravmatik stres bozukluğu

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

Aşağıda verilen Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri ‘nin

 1. En az 3 tanesinin 6 ay boyunca sürmesi
 2. Kişinin bu endişeyi kontrol etmekte zorlanması
 3. Kişinin sosyal, mesleki veyahut başka alanlarda güçlük çekmesine yol açması
 4. Tüm bu belirtilerin kullanılan herhangi bir madde sonucu meydana gelmemesi (örn. uyuşturucu, alkol, vs.)
 5. Bu bozukluğun başka bir ruhsal bozukluk belirtileriyle açıklanamaması

durumunda kendinizi anksiyete bozukluğu sahibi biri olarak görebilirsiniz. Peki nedir bu belirtiler?

 • Devamlı ve kontrolsüz endişe duyma
 • Hemen yorulma
 • Konsantrasyon bozukluğu veya hafıza sorunları
 • Kolay sinirlenme
 • Kas gerginlikleri
 • Uyku bozuklukları; sürekli uyuma veya uyuyamama durumu

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU DURUMUNDA NE YAPILMALI

Telaşa kapılmayın. Yeryüzünde bu hastalığa sahip olan ilk kişi siz değilsiniz ve kesinlikle de son olmayacaksınız. Özellikle Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtilerini fiziksel olarak hissetmeye, yaşamaya başladıysanız ve bu belirtiler yaşam kalitenizi düşürecek boyuta geldiyse, ilk işiniz hastalığı araştırdıktan sonra iyi bir psikolog-psikiyatr araştırmak olsun.

İYİ BİR UZMAN NASIL SEÇİLİR

Psikoloji, çok detaylı ve neredeyse sonsuz bir alandır. Çocuk Gelişiminden tutun da Konuşma Bozuklukları’na kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunun için seçeceğiniz uzmanın, alanının anksiyete,panik bozukluk, sosyal fobi olduğuna dikkat edin. Doktor hakkında internette yazılmış yorumlara göz gezdirmeyi ihmal etmeyin.

Uzman seçimi kadar, uzmanınızla kuracağınız ilişki ve bu ilişkinin kaltesi de, iyi bir uzman seçimi konusu kadar önemlidir.

Uzmanınız size terapiyi uygun görebileceği gibi ilaç tedavisini de uygun görebilir. Hatta çoğu vakalarda ilaç ve terapinin birlikte kullanıldığı görülür.

DİKKAT : İlaçlarınızı, doktorunuzun verdiği miligram dışında kullanmayınız. İlaçlarınızı doktor kontrolü altında bırakınız. Kesinlikle arkadaş tavsiyesi ile bir ilaca başlamayınız.

NE KADAR SÜRER

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer konusu size ve tedaviye vermiş olduğunuz cevap ile doğru orantılıdır. Kimse, size bu tedavinin ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir zaman dilimi veremez ancak görülmüştür ki iyi bir uzman eşliğinde, ilaçların düzenli kullanımı ve terapiyle kısa süreler içerisinde anksiyete bozukluğu tedavisi gerçekleştirilir. Burada bir çok şey hastanın kendisine kalmıştır, hastalığınızın üzerine ne kadar giderseniz o kadar iyi olacaksınız. Zamanla anksiyete sizi değil siz onu yönetmeye başlayacaksınız ve yaşam kalitenizin ne denli arttığına şahitlik etmiş olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Terleme Atağı Nedir? başlıklı makalemizde anksiyete, anksiyete tedavisi ve anksiyete terleme atağı hakkında bilgiler verilmektedir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir